niedziela, 28 lipca 2024 04:05

Dziś kolejna okazja, by zobaczyć zabytkowe tramwaje

Autor Mirosław Haładyj
Dziś kolejna okazja, by zobaczyć zabytkowe tramwaje

Już dziś (28 lipca) na ulice Krakowa ponownie wyjadą zabytkowe tramwaje. Pojazdy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej będą kursować na dwóch liniach – 0 oraz 45.

Pierwsze tramwaje wyjechały na ulice Krakowa w 1882 roku, gdy zainaugurowano linię tramwaju konnego. Później, w 1901 roku, miasto doczekało się tramwajów elektrycznych, które zrewolucjonizowały komunikację miejską. Przez dziesięciolecia pojazdy te stały się integralną częścią krajobrazu stolicy Małopolski, rozwijając się wraz z miastem i dostosowując do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Dziś Kraków może się pochwalić imponującą kolekcją zabytkowych tramwajów, które są regularnie wykorzystywane podczas specjalnych okazji i wydarzeń kulturalnych.

Atrakcja dla turystów i mieszkańców

Zabytkowe tramwaje stały się również atrakcją turystyczną. Krakowskie linie turystyczne, takie jak Tramwaj Nr 0, oferują unikalne przejażdżki po mieście, umożliwiając pasażerom podziwianie pięknych widoków i jednoczesne zanurzenie się w historii miasta. Przejażdżka zabytkowym tramwajem to niezapomniane doświadczenie, które łączy przeszłość z teraźniejszością.

Już w najbliższą niedzielę mieszkańcy Krakowa ponownie będą mieli okazję zobaczyć na ulicach stolicy Małopolski zabytkowe tramwaje. Zabytkowe pojazdy Krakowskiej Linii Muzealnej będą kursować na dwóch liniach.

Linie tramwajowe nr 0 i 45:

W niedzielę, 28 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej„0”kursował będzie przedwojenny skład tramwajów, SN2+PN2 #87+524, który został wyprodukowany w Sanockiej Fabryce Wagonów specjalnie dla Krakowa.

Linia nr 45 będzie kursować na trasie: Krowodrza Górka – Prądnicka – Długa – Basztowa – Lubicz- al. Jana Pawła II – Bieńczycka – Kocmyrzowska – Łowińskiego – Ujastek – Ujastek Mogilski – Kopiec Wandy.

Na kursach w stronę Krowodrzy Górki tramwaje będą przejeżdżać przez teren zajezdni tramwajowej Nowa Huta. Na linii 45 pojawią się wagony wyprodukowane w Chorzowie. Dwa wypożyczone z innych miast, warszawska czerwona „Parówka” czyli wagon 13N i zielony wagon 102Na z Poznania, potocznie nazywany „Księżniczką” oraz wagon krakowski 105NT.

Opłata za przejazd Krakowską Linią Muzealną jest zgodna z obowiązującą taryfą biletową w I strefie. Na liniach 0 i 45 zachowują ważność bilety okresowe wykupione na wszystkie linie. Obsługę konduktorską w pojazdach zabytkowych zapewnia Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. Będą oni wręczać pasażerom specjalne pamiątkowe bilety.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka