sobota, 13 stycznia 2024 08:07

Dziś świętowanie 155. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Co przygotował Kraków?

Autor Mirosław Haładyj
Dziś świętowanie 155. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Co przygotował Kraków?

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa mieszczący się w historycznym dworku, w którym w 1900 roku miało miejsce wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, serdecznie zaprasza do wspólnego uczczenia 155. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego.

W sobotę (13 stycznia) w Rydlówce rozpoczną się obchody 155. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Program rozpocznie się o godzinie 14:00 od zwiedzania wystawy Rydlówki.

– Przygotowując program, położyliśmy nacisk na literacką działalność Stanisława Wyspiańskiego. Dlatego będziemy rozmawiać o Wyspiańskim w kontekście jego procesu twórczego, a Rydlówkę zwiedzać pod kątem opisanych przez niego postaci - zastanawiać się, kto został sportretowany w "Weselu", na jakie cechy charakteru zwracał uwagę twórca, ile prawdy jest w dramacie, a także jak ten tekst wpłynął na dynamikę relacji pomiędzy poszczególnymi osobami, które były pierwowzorami bohaterów

– powiedziała PAP Ewelina Radecka z Muzeum Krakowa.

O godzinie 17:00 na scenie pojawi się Namena Lala – artystka tworząca muzykę w gatunku experimental indie trip. W trakcie koncertu zaprezentuje swój nowy utwór, zainspirowany poezją Wyspiańskiego.

– Przyglądamy się twórczości Wyspiańskiego nie tylko w kontekście historycznym, ale sprawdzamy też, jak jego twórczość jest odczytywana dzisiaj, jak opisuje nasze czasy, emocje i wrażliwość, co dla współczesnego artysty i odbiorcy może wnieść refleksja nad jego sposobem tworzenia. Chcemy pokazywać Wyspiańskiego jako postać, której twórczość wciąż może być impulsem dla artystów współczesnych – podkreśliła Ewelina Radecka.

W ramach obchodów planowany jest również wykład dotyczący twórczości i procesu twórczego tego wielkiego artysty. Wykład poprowadzi dr hab. Mateusz Antoniuk – literaturoznawca, pracownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także założyciel i kierownik Pracowni Badań nad Procesem Twórczym.

  • Czytaj także:
“Mijając ją, pluły jej pod nogi, inne, pokazując sobie palcami, mówiły głośno: «To ta małpa...»” Mija 122 lata od premiery “Wesela”
Monika Śliwińska w swoim reportażu “Panny z Wesela” opowiada o Annie, Jadwidze i Marii Mikołajczykównach, które Wyspiański unieśmiertelnił w swoim “Weselu”.

Fot.: Wikipedia

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka