poniedziałek, 21 kwietnia 2025 12:40, aktualizacja 4 godziny temu

[WIDEO] Dzwon Zygmunt pożegnał zmarłego papieża

Autor Marzena Gitler
[WIDEO] Dzwon Zygmunt pożegnał zmarłego papieża

W samo południe, 21 kwietnia, krakowianie i turyści usłyszeli bicie najsłynniejszego w Polsce dzwonu. Zygmunt pożegnał zmarłego papieża Franciszka.

Dzwon „Zygmunt” obwieszcza Miastu Kraków i całej Polsce, że dzisiaj do Domu Ojca powrócił papież Franciszek.

Opublikowany przez Archidiecezja Krakowska Poniedziałek, 21 kwietnia 2025

Dzwon Zygmunt po raz pierwszy zabrzmiał 13 lipca 1521 roku i od tamtej pory uświetnia najważniejsze momenty historii miasta, Polski, a nawet świata.

W ostatnich latach jego przejmujący dźwięk rozległ się nad miastem m.in. po wyborze papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej,  po ogłoszeniu śmierci papieża Jana Pawła II, po wyborze śmierci i w czasie pogrzebu papieża Benedykta XVI,  10 kwietnia 2010 po katastrofie samolotu rządowego w Smoleńsku czy 18 kwietnia 2010 – w czasie uroczystości pogrzebowych Lecha i Marii Kaczyńskich.

21 kwietnia w samo południe obwieścił światu śmierć papieża Franciszka.

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, w samo południe w Krakowie zabrzmiał Dzwon Zygmunt – jeden z najważniejszych symboli narodowych Polski. Jego donośny dźwięk popłynął z wieży katedry wawelskiej, by oddać hołd zmarłemu Ojcu Świętemu.

Opublikowany przez Kraków PL Poniedziałek, 21 kwietnia 2025

Nagrania bijącego dzwonu pojawiły się w sieci.

🕯️Dzwon Zygmunta w dniu Śmierci Papieża Franciszka 🕯️

Opublikowany przez Jacka Mariusza Kwiatkowskiego Poniedziałek, 21 kwietnia 2025

Dzwon odlano w Krakowie w 1520 roku pod kierunkiem ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behama, 9 lipca 1521 roku został zawieszony w specjalnie do tego celu nadbudowanej starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wawelu, zwanej Zygmuntowską. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary.

Dzwon Zygmunt bije zawsze podczas świąt kościelnych, największych uroczystości kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach. Jest wyjątkowy. Ma 12 600 kg wagi, 450 cm całkowitej wysokości z jarzmem i sercem, ton uderzeniowy G (sol), a jego słyszalność dochodzi do 30 kilometrów. Jst jedynym w Europie potężnym dzwonem poruszanym ciągle tylko siłą ludzkich mięśni. Do jego uruchomienia potrzeba od 8 do 12 osób, tworzących zamknięte grono około 35 dzwonników. Wśród nich jest jedna kobieta. Część dzwonników stowarzyszona jest w Bractwie Dzwonników Wawelskich. Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przywilejem Zygmunta Starego praca dzwonników jest odpłatna. Współcześnie podzwonne wypłaca dzwonnikom po każdym dzwonieniu kapituła katedralna.

fot. krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka