środa, 9 września 2020 09:59

Filtr oleju silnikowego - kiedy należy pamiętać o jego wymianie?

Autor Artykuł sponsorowany
Filtr oleju silnikowego - kiedy należy pamiętać o jego wymianie?

Filtr oleju silnikowego jest jednym z głównych elementów układu smarowania, a olej podstawowym płynem eksploatacyjnym. Dobranie odpowiedniego filtra oraz oleju powinno być precyzyjnie dobrane do marki pojazdu: Opel, Peugeot, BMW, czy Mercedes. Wielu użytkowników samochodów zadaje sobie pytanie: „kiedy zdecydować się na wymianę oleju i filtra oleju”? Olej, aby mógł spełniać swoje podstawowe funkcje, musi być filtrowany z zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, jak również z produktów spalania, które znacznie utrudniają prawidłową pracę silnika.

Kiedy warto wymienić filtr oleju?

Wymiana filtra oleju nieodłącznie wiąże się z wymiana samego oleju. Jest to podstawowa czynność w czasie intensywnej eksploatacji pojazdu. Czynność ta wykonywana jest nie bez powodu. Dobrze dobrany olej silnikowy gwarantuje nie tylko odpowiednie smarowanie, ale również chłodzenie elementów silnika. Dlatego też filtr oleju jest jedną z najbardziej zużywających się części samochodowych. Specyfikacja ruchu miejskiego powoduje, że silnik jest znacznie bardziej obciążony, przez co olej zużywa się szybciej i wymaga częstszej interwencji.

Filtr oleju spełnia niezwykle istotne funkcje, ponieważ oczyszcza olej z różnorodnych zanieczyszczeń takich jak piasek i elementy tworzyw sztucznych, w tym zanieczyszczeń w skali mikro oraz włókien.

Zanieczyszczenie mają negatywny wpływ na trwałość i prace silnika.

Kilka wskazówek dla początkujących (i nie tylko):

  • olej warto wymieniać raz do roku lub co każde 15-20 tysięcy przejechanych kilometrów*
  • warto sprawdzać zalecenia producentów, które zawsze znajdują się w książce serwisowej
  • olej powinien być dobrany do odpowiedniej specyfikacji zaleconej przez producenta;
  • wymieniając olej, koniecznie wymieniaj filtr do oleju;
  • główna zasada: nie stosuj oleju przeznaczonego do diesla w przypadku silnika benzynowego i  na odwrót ;
  • chociaż wymiana oleju kozę wydawać się prozaiczna czynnością, warto zlecić tę czynność profesjonalistom, którzy znają się na swojej pracy;
  • unikaj poruszania się na stosunkowo niskich obrotach silnika - im niższe obroty, tym gorsza wydajność układu smarowania;
  • zwracaj uwagę na kontrolkę olejową, w średnio 90% przypadków znika po uzupełnieniu poziomu oleju.

Gdzie zakupić profesjonalny filtr oleju?

Decydując się jednak na samodzielną wymianę oleju i filtra oleju, warto zwrócić uwagę na to, gdzie zaopatrzyć się w niezbędne elementy. Nie od dziś wiadomo, że Internet daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Warto poszukać sprawdzonego sklepu internetowego, który w swojej ofercie będzie miał oryginalne części lub tez ich profesjonalne zamienniki, które zagwarantują pełna kompatybilność elementów z samochodem. W czasie zakupu nowego filtra oleju silnikowego, warto zwrócić uwagę, żeby był on produktem pochodzącym wyłącznie od renomowany h producentów. Dzięki temu zyskała pewność, że zakupiony filtr ma odpowiednie parametry i właściwości. Niech Cię nie kusi szczególnie niska cena, oszczędzając kilka niewinnych złotych możesz narazić swój samochód na poważne awarie.

W dzisiejszych czasach możesz mieć wszystko czego potrzebujesz na wyciągnięcie ręki bez konieczności wychodzenia z własnego domu czy mieszkania. Tak samo jak dbasz o wszystko wokół sienie, tak samo ważne jest prawidłowe dbanie o swój samochód. To gwarant bezpieczeństwa i możliwość odbywania dłuższych i nieco krótszych podróży.

W jaki sposób samodzielnie wymienić filtr oleju?

Przede wszystkim należy uzyskać do niego dostęp. Zazwyczaj trzeba zejść pod auto, gdyż filtr oleju znajduje się u dołu silnika. *

  • tylko w niektórych samochodach BMW, wystarczy podnieść maskę auta

Kolejnym krokiem jest odkręcenie filtra. Zazwyczaj konieczne jest użycie specjalnego klucza. Oczyszczenie powierzchni jest kluczową kwestią przed instalacją nowego filtra olejowego. Należy zrobić to przy pomocy bawełnianej szmatki lub delikatnym papierem.

Następnie należy pokryć uszczelkę olejem, który ma na celu zminimalizowanie wystąpienia ewentualnych przecieków. Ostatnim krokiem jest przykręcenie filtra. Nie wymaga to specjalistycznych narzędzi. Należy ro zrobić do wyczucia oporu, jednak z pełnym wyczuciem, tak aby uniknąć pęknięcia gwintu.

Jak widać, jeśli jestem odważny możesz sam / sama pokusić się o wymianę filtra oleju. Potrzeba do tego jedynie nieco cierpliwości i dokładności oraz oczywiście dobrze dobranych elementów. Źle dobrany lub co gorsza zużyty filtr oleju może doprowadzić do uszkodzenia elementów silnika, czy tez przedwczesnego zużycia turbosprężarki. Koszt naprawy samochodu znacznie przewyższa cenę dobrego filtra oleju silnikowego.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka