czwartek, 2 lipca 2020 14:34

Mieszkańcy gminy Gdów solidarni z Łapanowem

Autor Marzena Gitler
Mieszkańcy gminy Gdów solidarni z Łapanowem

Mieszkańcy Gdowa przygotowali błyskawicznie transport darów dla poszkodowanego przez powódź Łapanowa. 29 czerwca dzięki pomocy druhów z OSP Gdów dotarł do potrzebujących.

Ostatnie nawałnice wyrządziły dużo szkód na terenie Gdowa, ale po sąsiedzku, w Łapanowie, był prawdziwy kataklizm. Zalanych zostało wiele domów, budynków gospodarczych, kościoły, sklepy, zniszczone są drogi, obiekty sportowe... Straty szacuje się na wiele milionów złotych.

Wczoraj, do późnych godzin wieczornych strażacy z Gdowa, Kunic, Nieznanowic, Pierzchowa i Winiar pracowali w Łapanowie przy usuwaniu skutków powodzi. Skupili się gównie na pracach porządkowych oraz myciu ulic i placów w centrum miejscowości. Dziękujemy!

Urząd Gminy już w niedzielę, 21 czerwca zakupił i przekazał wodę do picia sąsiedniej Gminie Łapanów. Do akcji włączyła się również Ochotnicza Straż Pożarna z Gdowa.

Zbiórkę żywności, artykułów chemicznych i wody pitnej błyskawicznie zorganizowali mieszkańcy miejscowości bezpośrednio graniczących z Łapanowem czyli Zalesian. Z kolei LKS Gdovia Gdów zaproponowało piłkarzom z LKS Piast Łapanów użyczenie swoich boisk na treningi lub mecze dla młodzieży i seniorów.

- W największej potrzebie są teraz Ci, którym woda uszkodziła domy, zabrała dobytek życia. Pokażmy, że w tych trudnych chwilach potrafimy się solidaryzować i pomóżmy sąsiadom z Łapanowa – zaapelował gdowski Urząd Miasta.

Akcję koordynowali Edyta Trojańska-Urbanik z Urzędu Gminy Gdów i prezes OSP Zbigniew Gumułka. Przez kilka dni do magazynu przy remizie OSP Gdów mieszkańcy przywozili niezbędne dla powodzian przedmioty. Najbardziej potrzebne były środki czystości, chemia gospodarcza, płyny dezynfekujące, sprzęt sprzątający, łopaty do usuwania szlamu, miotły, ścierki, folie, osuszacze, artykuły gospodarstwa domowego, drobne materiały budowlane typu kleje, gładzie szpachlowe, farby itp.

W ciągu kilku dni zebrano najbardziej potrzebne materiały. W akcję zaangażowali się mieszkańcy indywidualnie, lokalne firmy (m.in. Kuter Port Nieznanowice, Firma Sprzątająca "Błysk" Gdów, FOLMAR Kunice, Piwowarczyk Transport – Spedycja - Logistyka Gdów, Kręgielnia Gdów, NAXPOL Marszowice, MARINEX Marszowice i inni) oraz społeczności poszczególnych miejscowości (m.in. Stryszowa, Krakuszowice, Książnice, Kunice, Marszowice, Stryszowa, Zalesiany, Zagórzany, KGW Czyżów, KGW Pierzchów i inni).

Swoją cegiełkę przekazali także gospodarze z Niewiarowa – Józef i Piotr Stachnik oraz Antoni i Krzysztof Zając, dzięki którym do poszkodowanych rolników dotarła pierwsza partia słomy i kiszonki.  

29 czerwca wszystkie dary zostały spakowane i zawiezione do magazynu przy Urzędzie Gminy Łapanów, gdzie odebrał je Wójt Gminy Łapanów wspólnie z pracownikami. Transport z Gdowa do Łapanowa zapewnili: STILL MEBLE Gdów, INSTBUD Nieznanowice oraz OSP Gdów.

Gmina Gdów podziekowała za dary wspisem na Facebooku.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom, firmom i instytucjom z gminy Gdów!!!

Posted by Gmina Łapanów on Wednesday, July 1, 2020

Jak pomóc powodzianom?

W związku z klęską powodzi jaka nawiedziła Gminę Łapanów można dokonywać wpłat z przeznaczeniem na pomoc dla powodzian.

Wpłat można dokonywać na nr konta 14 8591 0007 0120 0000 0026 0001 w Krakowskim Banku Spółdzielczym o/Łapanów z dopiskiem „darowizna dla powodzian”.

Środki te zostaną przeznaczone na bieżącą pomoc dla poszkodowanych.

Inf. i foto: UG Gdów

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje