sobota, 23 grudnia 2023 16:09, aktualizacja rok temu

By ją przygotować gonili baranka po Plantach. To miejsce jest dla wielu krakowian obowiązkowym punktem podczas świątecznych spacerów

Autor Mirosław Haładyj
By ją przygotować gonili baranka po Plantach. To miejsce jest dla wielu krakowian obowiązkowym punktem podczas świątecznych spacerów

Święta Rodzina, zwierzęta, jasełka, koncerty i wspólne kolędowanie złożą się na jubileuszową 30. Żywą Szopkę przy Franciszkańskiej w Krakowie (24-26 grudnia). O tym, jak wyglądają przygotowania szopki i co praca nad nią daje samym franciszkanom, opowiada w rozmowie z Głos24 br. Dariusz Dziubacki OFMConv.

Pierwszą żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. w grocie we włoskiej miejscowości Greccio. Chciał w ten sposób oddać realia narodzin Dzieciątka Jezus. W 1991 r. franciszkańscy seminarzyści zapragnęli odtworzyć to wydarzenie, budując sztuczną szopkę wewnątrz bazyliki. Nie poprzestano jednak na tym i już rok później pomysł rozwinął się do tego stopnia, że na placu przed świątynią stanęła pierwsza Żywa Szopka przy Franciszkańskiej. Od tamtej pory każdego roku skwer przy Franciszkańskiej w Święta Bożego Narodzenia (24–
26 grudnia) gromadzi dziesiątki tysięcy gości z całego świata. To dla wielu krakowian obowiązkowy punkt podczas świątecznych spacerów.

W jakich dniach i godzinach?

Tegoroczna szopka będzie cieszyć oczy krakowian po raz 31. Żywa szopka rozpocznie się w noc wigilijną o g. 22:30. Abp Marek Jędraszewski złoży wtedy wszystkim uczestnikom spotkania świąteczne życzenia. Kolędowanie i jasełka zostaną zwieńczone Mszą Świętą o północy (Pasterka) w Bazylice św. Franciszka z Asyżu. W kolejne dni obchody wydarzenia będą rozpoczynać się o godzinie 13:30 i trwać będą do wieczora.

Kto wystąpi?

Na plenerowej scenie oprócz Magdy Steczkowskiej i Marka Piekarczyka (wokalisty legendarnej grupy TSA i trenera polskiej edycji The Voice of Poland) wystąpią także: zespoły „hulajdusza”, „Jakubowe Muszelki”, „Promyczki Dobra”, „Kwartet C.D.N.” oraz tradycyjnie młodzi bracia franciszkanie, organizatorzy szopki.

O tym, jak wyglądają przygotowania szopki i co praca nad nią daje samym franciszkanom opowiada w rozmowie z Głosem24 br. Dariusz Dziubacki OFMConv.

Ile trwa przygotowanie szopki? Kiedy rozpoczynają się prace?

Organizacja wydarzenia trwa około pół roku, natomiast prace przy budowie szopki rozpoczynają się w drugiej połowie grudnia. W tym roku stawianie konstrukcji zaczniemy 20 grudnia.

Co jest dla braci największym wyzwaniem podczas budowy Żywej Szopki?

Największym wyzwaniem dla braci jest nieuleganie współczesnemu skomercjalizowaniu świąt. Staramy się pokazać ich istotę – czyli Boga, który stał się człowiekiem z miłości do nas.

Czy tegoroczna szopka będzie się jakoś różnić od wcześniejszych? Kogo w tym roku będzie można oglądać w Żywej Szopce?

Zdecydowanie. Mimo tego, że program szopki jest zbliżony do tych z ubiegłych lat, to w tym roku przeżywamy jubileusz 800. lecia żywej szopki w Greccio zorganizowanej przez św. Franciszka. I na rocznicy tego wydarzenia zamierzamy się tematycznie skupić.

Będziemy kolędować z wyjątkowymi artystami, między innymi z Magdą Steczkowską i Markiem Piekarczykiem. Ponadto 25 grudnia planujemy jubileuszowy punkt programy – niespodziankę, w którą zaangażowani będą wszyscy obecni na placu.

Żywą Szopkę będzie można obejrzeć po raz 31. Co daje braciom praca przy jej powstawaniu?

Siwe włosy i zszargane nerwy -żarcik. A tak poważnie to praca daje nam sporo radości – a szczególnie perspektywa, że możemy pomóc ludziom w przeżywaniu świąt. Szczególnie, że przychodzą do nas rodziny z dziećmi, osoby samotne, również ludzie dotknięci kryzysem bezdomności.

Czy podczas Żywej Szopki lub przygotowań do niej na przestrzeni lat wydarzyło się coś, co szczególnie zapadło braciom w pamięci?

Pewnie każdy z braci mógłby powiedzieć coś innego. Mnie zapadła w pamięć szczególnie ucieczka baranka i spontaniczny pościg braci (po krakowskich plantach).

Żywa Szopka to nie tylko aktorzy i zwierzęta, ale i występy na scenie. Jak co roku będzie można usłyszeć i braci.

Tak, na scenie występują zespoły lokalne, dziecięce. Oprócz nich stałymi "gośćmi" jesteśmy my, gospodarze, a więc seminaryjny zespół Fioretti, do którego w tym roku dołączą także przyjaciele. Nie braknie dynamicznych aranżacji i premier nowych pastorałek.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka