czwartek, 2 grudnia 2021 09:00

Gdzie rodzić na Podhalu? Zamknięto oddział położniczo-ginekologiczny

Autor Edyta Sowa
Gdzie rodzić na Podhalu? Zamknięto oddział położniczo-ginekologiczny

Takie decyzje są szokujące, bo kiedy kobiety nie mają już gdzie rodzić to nie jest dobrze. Tym bardziej, że co jak co, ale poród to sytuacja nagła, którą ciężko powstrzymać i dobrze, żeby było blisko w momencie, kiedy akcja porodowa się zacznie. To przecież min. tymi kryteriami kierujemy się wybierając na ten ważny moment placówkę medyczną.

Fala zakażeń

Niestety dnia 1 grudnia 2021r. Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem poinformował, że wstrzymuje przyjęcia pacjentek na Oddział Położniczo-Ginekologiczny. Ma to związek z ogromnym wzrostem zakażeń Covid -19 na Podhalu. Na polecenie Wojewody Małopolskiego z dnia 26 listopada 2021r., Szpital został zobowiązany do zabezpieczenia dodatkowych łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-Cov-2. Zwiększono również liczbę miejsc na intensywnej terapii z 6 do 12 łóżek, a to oznacza poszerzenie zabezpieczeń dla najciężej chorujących pacjentów o 100 proc.

Gdzie rodzić?

Od 1 grudnia porody będą odbywać się w okolicznych szpitalach, a najbliższy oddział położniczy dla pacjentek z powiatu tatrzańskiego znajduje się w Szpitalu w Nowym Targu.

O zmianach, które mają być wdrażane stopniowo poinformowała wicedyrektor ds. medycznych dr Małgorzata Czaplińska  "W przeciągu dwóch dni nasze pacjentki będą sukcesywnie wypisywane. Z kolei pacjentki po zabiegach do końca hospitalizacji pozostaną na naszym Oddziale Chirurgii Ogólnej. Tak jak podczas ostatniej fali epidemii tak i teraz, wszystkie poradnie będą funkcjonować na dotychczasowych warunkach".

foto. Szpital Powiatowy w Zakopanem

Podhale

Podhale - najnowsze informacje