wtorek, 20 września 2022 07:47

[Zdjęcia] Trzebinia: Gigantyczne zapadlisko na cmentarzu. To już 10. w tym roku

Autor Mirosław Haładyj
[Zdjęcia] Trzebinia: Gigantyczne zapadlisko na cmentarzu. To już 10. w tym roku

Do kolejnego w tym roku zapadliska w Trzebini (powiat chrzanowski) doszło na terenie cmentarza przy ul. Jana Pawła II.

Zapadlisko ma 10 metrów głębokości oraz 20 metrów szerokości. Według pierwszych ustaleń uszkodzonych jest ok. 40 grobów. W okolicy miejsca zdarzenia jest rozpoczęta budowa bloków. Jak poinformowano nas w urzędzie miasta na miejscu cały czas pracują służby oraz prokuratura.

Anna Jarguz, rzecznik prasowa Urzedu Miasta Trzebinia skomentowała całą sytuację następująco:

– Zapadlisko, według naszych informacji,  powstało po godzinie 6:00 rano. Jest to dziesiąte zapadlisko na terenie gminy Trzebinia od sierpnia ubiegłego roku, na ten moment największe obszarowo. Zapadlisko powstało na terenie cmentarza parafialnego w Sierszy. Część grobów, około 40 (nie mamy jeszcze dokładnych informacji), w południowo-wschodniej części cmentarza uległo uszkodzeniu. Teren został już zabezpieczony przed wejściem osób postronnych. Jeszcze dzisiaj spotyka się Sztab Zarządzania Kryzysowego, będą służby wojewody, straż pożarna, policja, sanepid, oczywiście przedstawiciele urzędu miasta. Na spotkaniu zapadną wiążące decyzje na temat tego, co dalej. Wiemy, że koszty będzie pokrywała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako prawny następca zlikwidowanej kopalni Siersza. Co do przyczyn, to wszystko wskazuje na to, że podobnie jak w poprzednich przypadkach, winne są płytkie wyrobiska kapalniane z początku minionego wieku. W rozmowie z przedstawicielami Spółki Restrukturyzacji Kopalń, to nałożyły się na siebie dwie przyczyny, mianowicie wspomniane płytkie wydobycie i podnoszący się poziom wód powodujący zatapianie kopalni. Pompy są wyłączone przez co dochodzi do podnoszenia się poziomu wód.

Odnosząc się do kwestii powstających w sąsiedztwie nowych budynków, rzeczniczka trzebińskiego urzędu miasta powiedziała, że z informacje jakie posiada wynika, że rejon budowy nie jest zagrożony, ponieważ nie było tam prowadzone wydobycie.

W związku z zapadliskiem, jakie powstało w Trzebini  – na terenie tamtejszego cmentarza – wojewoda małopolski Łukasz Kmita  zwołał na dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania  Kryzysowego. Będzie ono poprzedzone wizją lokalną. Wstępne oględziny miejsca zdarzenia z udziałem wojewody odbyły się już rano. Po posiedzeniu, najpewniej przed budynkiem szkoły odbędzie się briefing prasowy

Fot.: Małopolska Alarmowo/Paulina Rutka

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka