środa, 20 marzec 2019 17:15

Echa po derbach: Wisła nie jest antysemickim klubem

Napisał

Wisła Kraków wydała oświadczenie w sprawie skandalicznego dopingu kibiców jednej i drugiej drużyny w trakcie derbów Krakowa. „… naganne i nieprzemyślane zachowanie części kibiców naszego Klubu było odpowiedzią […] na prowokację ze strony fanów Cracovii” – pisze w oświadczeniu klub.

Chodzi o przyśpiewki intonowane przez kibiców w trakcie meczu, które mogą być odbierane jako antysemickie i ksenofobiczne. Prawda, którą zna każdy kibic nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce jest taka, że zarzucanie Cracovii, że jest „klubem żydowskim” jest równie idiotyczne, jak oskarżanie Wisły, że jest „klubem milicyjnym”. Kibice robią to od dziesięcioleci, ale tym razem zarząd Wisły Kraków mówi: STOP. – Wisła nie jest, nie była i nie będzie antysemickim klubem – napisał na Twitterze Jarosław Królewski, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Wisły – Nienawiści nie da się pokonać nienawiścią. Niech to coś nas nauczy – dodał w kolejnym twitcie.

To stanowisko popiera cały zarząd, co widać w wydanym oświadczeniu: „Wisła Kraków SA zamierza aktywnie edukować swoich kibiców w celu ostatecznego wyeliminowania wszelkich niepożądanych zachowań widocznych na trybunach. W tym celu planowane jest m. in. przekazanie środków finansowych na akcję informacyjną organizowaną we współpracy z instytucjami do tego powołanymi”

Przy okazji klub odniósł się też do krążącego w sieci filmu, na którym widać na trybunie C Jarosława Królewskiego wśród śpiewających kibiców. „Udostępniony w mediach społecznościowych film stanowi manipulację, godząc w dobre imię Wisły Kraków. Niedopuszczalne, naganne i nieprzemyślane zachowanie części kibiców naszego Klubu było odpowiedzią, niebędącą częścią zorganizowanego dopingu, na prowokację ze strony fanów Cracovii, którzy mimo braku zgody ze strony organizatorów niedzielnego meczu wnieśli i wyeksponowali flagę odnoszącą się do grupy chuligańskiej „Jude Gang”. Następnie użyli zakazanej i niebezpiecznej pirotechniki, równocześnie podpalając wniesione na stadion materiały i demolując stadion przy Reymonta.” – pisze w oświadczeniu Wisła Kraków.

Pełna treść oświadczenia: Komunikat Wisły Kraków SA

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.