wtorek, 30 kwiecień 2019 11:14

Oni pierwsi obalili mit socjalistycznego miasta bez Boga

Napisał

27 kwietnia 1960 roku o 8:30 rano na Osiedle Teatralne w Nowej Hucie wjechała ekipa budowlana. Zaskoczeni mieszkańcy zorientowali się, że budowlańcy chcą usunąć postawiony w tym miejscu 3 lata wcześniej krzyż. Postawiony w miejscu, gdzie w przyszłości miał zostać wybudowany ze składek mieszkańców pierwszy w Nowej Hucie kościół. Gęstniał tłum broniący dostępu do krzyża, ale rosły też siły milicji i ZOMO…

 27 kwietnia 2019 roku upamiętniono bohaterów wydarzeń sprzed 59 lat. Kwiaty pod Pomnikiem Krzyża Nowohuckiego przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym złożył wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz i wicepremier Jarosław Gowin.

– Mit Nowej Huty - socrealistycznego miasta bez Boga - został dość szybko obalony przez samych mieszkańców – powiedział wicemarszałek Tomasz Urynowicz, po złożeniu kwiatów. – Walko o krzyż w Nowej Hucie to także historia mojej rodziny. Pierwsze w obronie krzyża w 1960 roku stanęły kobiety. Były wśród nich moja mam i babcia – dodał wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.