czwartek, 25 kwietnia 2024 07:32, aktualizacja 6 miesięcy temu

Wyczyszczą wieżę hejnałową... laserem!

Autor Katarzyna Domagała
Wyczyszczą wieżę hejnałową... laserem!

Wieża hejnałowa bazyliki Mariackiej w Krakowie, a konkretnie jej cegły i kamienne elementy elewacji, zostaną wyczyszczone metodą ablacji laserowej. Zdaniem specjalistów metoda ta jest znacznie mniej inwazyjna i bezpieczniejsza niż ścierne lub te z użyciem wody.

Parafia Mariacka rozpoczęła kolejny etap projektu "Dziedzictwo bazyliki Mariackiej. Konserwacja elewacji wież kościoła i hełmu wieży wyższej wraz z koroną królewską", który zaplanowano na lata 2023-25. Obecnie na działania konserwacyjne wskazują m.in. rusztowania, które zasłoniły wieże bazyliki. Nie ma możliwości również jej zwiedzania.

Remontują Bazylikę Mariacką (ZDJĘCIA)
Trwa konserwacja elewacji na części kościoła mariackiego w Krakowie

Metoda dobra dla obiektu i środowiska

Konserwacji zostaną poddane różne elementy bazyliki. M.in. wszystkie ceglane ściany wieży, kamienne i drewniane, jak również okna. Okazuje się, że specjaliści przeprowadzili szereg prób, aby wybrać najlepszą dla powierzchni i środowiska metodę czyszczenia szczególnie powierzchni kamiennych i ceglanych. Padło na metodę ablacji laserowej.

Parafia Mariacka kontynuuje II etap projektu „Dziedzictwo bazyliki Mariackiej. Konserwacja elewacji wież kościoła i...

Opublikowany przez Bazylika Mariacka w Krakowie Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Według komisji konserwatorskiej, która nadzoruje prace, czyszczenie powierzchni metodą ablacji laserowej jest dużo mniej inwazyjne niż oczyszczanie za pomocą pary wodnej, piasku lub innych metod ściernych. Dlaczego? Ponieważ ogranicza się w ten sposób ryzyko nadmiernego starcia warstw powierzchniowych, które prowadziłoby do utraty oryginalnej substancji i ułatwiło przenikanie wody w głąb murów. Metoda ablacji laserowej nie powoduje też zapylenia okolicy i nie wiąże się z koniecznością utylizacji odpadów.

Prace konserwatorskie przy bazylice Mariackiej współfinansowane są z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Co ciekawe, poprzednią konserwację elewacji hejnalicy przeprowadzono w 1999 roku.

Fot.: Mateusz Łysik

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka