niedziela, 16 czerwiec 2019 17:05

Fort Łapianka prawie jak za czasów Franciszka Józefa. Zobacz jak wygląda w środku [WIDEO]

Napisał

 Zbudowano go ponad 120 lat temu, żeby wzmocnić obronę południowej części Twierdzy Kraków. Dzięki swoim czterem wieżom pancernym z armatami 8 cm miał panować nad traktem wiedeńskim (dzisiejsza ulica Zakopiańska).

I choć wież pancernych od dawna już nie ma, fort „Łapianka” powoli odzyskuje dawny blask. W 2015 roku Zarząd Budynków Komunalnych rozpoczął jego remont i rewitalizację, po zakończeniu której w Forcie Łapianka przy ul. Fortecznej 28 mieścić się będzie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.

W niedzielę 16 czerwca, można było zwiedzić fort w czasie rodzinnego pikniku. Były warsztaty plastyczne i malowanie twarzy w ramach projektu Kids in Kraków. Nie zabrakło harcerskich zabaw i wspólnego biesiadowania przy grochówce i kiełbasce. Kran wraz z podajnikiem jednorazowych kubeczków ustawiony przez Krakowskie Wodociągi był ratunkiem dla zmęczonych upałem. Tu mogli ugasić pragnienie. Zaś wszyscy, którzy zdecydowali się zobaczyć jak wygląda zrewitalizowany fort od środka, mogli obejrzeć wystawę „Duchem silni, czynami wielcy. Skauting polski 1910-1921” przygotowaną przez Muzeum Krakowa. Atrakcją dla zwiedzających był również zapewniony przez MPK zabytkowy autobus Ikarus 620.

Fort „Łapianka” należał do najbardziej zniszczonych obiektów Twierdzy Kraków, na terenie którego przez wiele lat działały zakłady produkcyjne win owocowych. Dzięki wykonanym dotychczas pracom udało się w znacznej mierze przywrócić historyczny wygląd fortu.

Dotychczas wykonany został remont zabytkowego budynku koszar, kojca bramnego oraz rewitalizacja znacznej części terenów zielonych.

Planowane w kolejnym etapie rewitalizacji prace dotyczą przede wszystkim wykonania nowych pomieszczeń, w których możliwe będzie ulokowanie urządzeń i instalacji dla obsługi zabytkowego budynku koszar, a także funkcji wystawienniczej, konferencyjnej, magazynowej oraz zaplecza sanitarnego.

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.