wtorek, 25 czerwiec 2019 15:46

Kolejna fala upałów w Krakowie

Napisane przez

To będą kolejne upalne dni w Krakowie. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dziś termometry mogą wskazać nawet 31 st. C. W środę będzie jeszcze cieplej – do 33 st. C. Synoptycy ogłosili drugi stopień zagrożenia upałami.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Wedle IMGW we wtorek temperatura maksymalna w naszym mieście może wynieś od 28 do 31 st. C, a w środę od 30 do 33 st. C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 18 do 20 st. C.

Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 19.00 w środę, 26 czerwca.

W upalne dni Wodociągi Miasta Krakowa uruchamiają kurtyny wodne na:

  • Rynku Głównym / Małym Rynku
  • Rynku Podgórskim
  • placu Centralnym / alei Róż
  • placu Bohaterów Getta
  • ulicy Szerokiej

Dostępne są także pitniki:

  • w parku Jordana
  • w parku Lotników Polskich
  • na Rynku Głównym (przy wieży ratuszowej)
 

Jak radzić sobie w czasie upałów:

Podczas upałów najgorszy czas dla organizmu przypada między godz. 10.00 a 16.00. Seniorzy oraz dzieci, czyli osoby najbardziej narażone na negatywne skutki upału, w miarę możliwości, powinny w tym czasie unikać przebywania na słońcu. Wszystkie osoby narażone na dłuższy kontakt z promieniami słonecznymi powinny mieć nakrycie głowy (kapelusz, czapka z daszkiem). Warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych. Trzeba też zapewnić organizmowi przynajmniej dwa litry wody dziennie. W razie przegrzania, odczuwania zawrotów głowy, konieczne jest przeniesienie się w chłodne miejsce i nawodnienie organizmu. Jeśli objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.

Również właściciele psów i kotów powinni zadbać o właściwą ochronę swoich pupili. Zwierzęta muszą mieć przede wszystkim dostęp do wody pitnej. W przypadku wysokich temperatur lepiej nie wychodzić z nimi na spacer między godz. 10.00 a 16.00. Warto też zabrać ze sobą wodę i mokry ręcznik, którym można schłodzić zwierzę.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać zwierząt w miejscach nasłonecznionych, zwłaszcza w zaparkowanym samochodzie, nawet z uchylonymi szybami. Pamiętajmy, że temperatura powietrza w nagrzanym samochodzie może przekroczyć 60 stopni Celsjusza w ciągu kilkunastu minut.

W przypadku, gdy zauważymy, że zwierzę przebywa w złych warunkach i nie ma dostępu do wody, interwencję należy zgłosić do straży miejskiej pod numerem 986, do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – u. Floriańska 53, tel. 12 421 77 72, 12 421 26 85 lub pod numer alarmowy 112.

 

Piotr Sosin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.