piątek, 26 kwiecień 2019 08:12

Uczeń z Suchej Beskidzkiej na podium w finale Olimpiady Statystycznej

Napisał

13 marca 2019 w Głównym Urzędzie Statystycznym w Warszawie odbył się finał III edycji Olimpiady Statystycznej. Na podium znalazł się uczeń Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej, Michał Mglej. To nie pierwszy, ale z pewnością największy, sukces utalentowanego suszanina, który po raz trzeci startował w sprawdzianie wiedzy – w 2017 i 2018 r. zajął miejsce trzecie.

W finale, 30 najlepszych uczestników III edycji, punktualnie o godz. 10:00 przystąpiło do rozwiązywania testu finałowego, składającego się z 3 pytań problemowych. Uczestnicy na rozwiązanie testu mieli 45 minut. W czasie, kiedy Komisja Egzaminacyjna sprawdzała testy, uczestnicy mogli wziąć udział w wykładzie dotyczącym wykorzystania danych administracyjnych, przestrzennych i satelitarnych oraz implementacji nowych technologii w statystyce publicznej lub zwiedzić Centralną Bibliotekę Statystyczną.

Na gali finałowej gościliśmy przedstawicieli organizatorów Olimpiady Statystycznej: pana dr Dominika Rozkruta - Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, pana prof. dr hab. Czesława Domańskiego - Prezesa Polskiego Towarzystwa Statystycznego oraz przedstawicielkę partnera Olimpiady – Narodowego Banku Polskiego, Panią Ewę Waszkiewicz - Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Warszawie. Obecni byli także zwycięzcy I i II edycji Olimpiady, tj. pani Paulina Orłowicz i pan Jakub Reniec, którzy opowiedzieli o tym, jak na ich życie wpłynął udział w Olimpiadzie Statystycznej.

1 miejsce zajął Piotr Tyburski z Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Liceum Akademickiego w Toruniu, który otrzymał główną nagrodę w wysokości 5000 zł, z kolei do jego szkoły trafiła nagroda w wysokości 2000 zł.

2 miejsce zajął Michał Mglej z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej, który otrzymał nagrodę w wysokości 4500 zł, natomiast dla jego szkoły została przeznaczona nagroda o wartości 1000 zł.

3 miejsce zajął Patryk Chmielecki z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba Technikum nr 4 w Tczewie, który otrzymał nagrodę w wysokości 4000 zł, a dla jego szkoła w wysokości – 600 zł.

Dodatkową nagrodą, dla finalisty Olimpiady z województwa dolnośląskiego, który uzyskał najwyższy wynik, ufundowała Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Danuta Jazłowiecka. Wycieczka do Brukseli połączony ze zwiedzaniem Europarlamentu trafiła do Łukasza Krzempeka, który zajął 7 miejsce.

Fot. i inf.: GUS

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.