wtorek, 07 maj 2019 16:17

Zamek suski w historycznych odsłonach na wystawie plenerowej

Napisał

Zamek suski zaprasza na retrospektywną, plenerową wystawę ikonograficzną prezentującą wizerunki obiektu w różnych okresach historycznych, przygotowaną przez Muzeum Miejskie.

„Mały Wawel” to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zabytków architektury i sztuki renesansowej w Polsce. Po przeprowadzonym przez Gminę w latach 2017 – 2018 remoncie, prezentuje swoje piękno zarówno pod względem walorów architektonicznych, jak i otoczenia, tworzącego naturalne tło kompozycyjne. Malowniczo osadzony pod górą Jasień, rozbudowywany przez zamieszkujące go rody szlacheckie, przechodził istotne przeobrażenia, związane zarówno ze zmianą funkcji oraz z gustami i upodobaniami właścicieli. W dniu dzisiejszym zachwyca harmonią formy. Pierwotnie jako dwór obronny Castiglione-Suskich był skromnym, niewielkim szlacheckim fortalicium. W czasach Komorowskich stał się rezydencją magnacką, w rękach Wielopolskich - pałacem, a po wykupie przez Branickich a później Tarnowskich, przybrał funkcję skarbnicy wiedzy i pamiątek przeszłości Rzeczypospolitej poprzez umieszczenie w nim cennych zbiorów biblioteczno-muzealnych związanych z historią Polski i Europy (m.in. polonica, ustawy sejmowe, autografy królów polskich, zbiory sztuki polskiej i europejskiej oraz grafiki). Obecnie jako własność Miasta Sucha Beskidzka jest centrum kultury, sztuki i nauki.

Celem wystawy jest ukazanie zmian, które w istotny sposób wpłynęły na jego architekturę oraz najbliższe otoczenie w oparciu o zachowany w archiwach i w zbiorach muzeum materiał ikonograficzny w postaci rycin, rysunków i zdjęć. Wystawa składa się z 15 obustronnych plansz z ikonografią zamku osadzonych na statywach plenerowych, na których zaprezentowano 40 fotogramów z krótkim komentarzem na temat danego przedstawienia. Uzupełnia ją prezentacja multimedialna zawierająca 300 zdjęć, którą można zobaczyć na ekranie dotykowym znajdującym się na parterze muzeum (wystawa archeologiczna). Na jej podstawie można wyobrazić sobie jak zamek wyglądał na przełomie XVIII i XIX wieku w oparciu o dawne litografie i ryciny oraz w okresie XX i XXI wieku co dokumentują zachowane fotografie. Zabytki sztuki i kultury łączą przeszłość z przyszłością. Dziś zamek jako niezwykle piękna i kulturotwórcza przestrzeń jest miejscem licznych imprez okolicznościowych, sympozjów, konferencji naukowych oraz koncertów. Dzięki przeprowadzonej renowacji, nigdy w swojej historii prawdopodobnie nie prezentował się lepiej niż obecnie.

W imieniu organizatorów zapraszamy do zwiedzania wystawy, która będzie czynna do 30 września br. Wstęp jest bezpłatny.

Fot. i inf.: Barbara Woźniak, Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej

 

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.