piątek, 04 październik 2019 23:19

Chrzanów zapłaci, by pozbyć się dzików

Napisał

Rada Miejska w Chrzanowie postanowiła przekazać środki z budżetu, by pozbyć się dzików z miasta.

Chrzanowscy radni postanowili przekazać 15 000 zł Powiatowi Chrzanowskiemu na redukcyjny odstrzał dzików na terenie gminy Chrzanów. Ma to przyczynić się do poprawy stanu bezpieczeństwa mieszkańców.

Chrzanów ma problem z dzikami

Chrzanów, okoliczne gminy, jak i wiele innych miast w Polsce ma coraz większy problem z dzikami.

– To jest problem wieloaspektowy. Powodów jest kilka. Występowanie olbrzymiej ilości dzików spowodowane jest faktem, że dziki rozwijają się o wiele szybciej niż wcześniej. Mówi się o trzykrotnie szybszym rozwoju dzika. W ciągu jednego roku młode mają młode – mówił na ostatniej sesji 30 września burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek, przytaczając dane ze spotkań z przedstawicielami kół łowieckich.

Jak dodał, ta sytuacja jest między innymi związana z faktem wykorzystywania modyfikowanej żywności. To przez nią dziki szybciej się rozwijają.

Kolejny powód, dla którego coraz więcej dzików pojawia się na osiedlach mieszkalnych, związany jest z tym, że ludzie korzystają z lasów. Dziki wychodzą z lasów i podchodzą pod zabudowania dlatego, że w lesie jest coraz więcej ludzi – grzybiarze, rowerzyści, spacerowicze.

– Dziki wychodzą z lasu i chowają się w niewykoszonych zaroślach wokół naszych osiedli, gmin – powiedział na sesji burmistrz Robert Maciaszek.

Jak pozbyć się dzików z miasta?

– W tym momencie jedynym rozwiązaniem jest redukcyjny odstrzał dzików. Jest to jednak tylko pomoc doraźna – powiedział tuż przed głosowaniem burmistrz Chrzanowa.

Radni zgodzili się zatem przekazać 15 000 zł z budżetu gminy Chrzanów jako dotację celową dla powiatu na redukcyjny odstrzał dzików.

Sam odstrzał nie rozwiąże jednak problemu. Konieczne są też inne działania i zaangażowanie społeczeństwa.

 Gmina Chrzanów rozpoczęła akcję uświadamiania mieszkańców. Urzędnicy apelują, by nie dokarmiać dzików, czyli nie zostawiać jedzenia w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, odpady wyrzucać do zamkniętych kontenerów /kompostowników, a spod drzew zbierać owoce. Ważne jest też ogrodzenie (wzmocnienie ogrodzenia) posesji, gdzie znajduje się ogródek warzywny, a także wykaszanie nieużytków.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.