środa, 20 marzec 2019 11:56

Zakopane: Przegląd Filmów o Sztuce. Znamy listę zakwalifikowanych

Napisał
21. Przegląd Filmów o Sztuce Zakopane 21. Przegląd Filmów o Sztuce Zakopane Fot: ZCK

Komisja selekcyjna 22. Przeglądu Filmów o Sztuce, wybrała 25 najlepszych filmów spośród 105 nadesłanych do konkursu. W tegorocznych pokazach konkursowych znajdą się filmy poświęcone sztukom plastycznym, muzyce, literaturze i teatrowi.

W dniu 16 marca br. zakończyły się obrady komisji selekcyjnej 22. Przeglądu Filmów o Sztuce, organizowanego przez Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury. Wydarzenie odbędzie się w Zakopanem w dniach 10 – 14 kwietnia 2019.

Komisja selekcyjna w składzie: Urszula Latuszewska – Dubowska, Jerzy Armata oraz Maciej Wojak wytypowała do tegorocznych przeglądów konkursowych 25 spośród 105 nadesłanych filmów, wyprodukowanych w latach 2015 – 2018. Członkowie komisji, uzasadniając swój wybór, zwrócili uwagę na wysoką jakość artystyczną, zgodną z wysokimi standardami wyznaczonymi przez organizatorów przedsięwzięcia, jak i różnorodnością tematyczną zgłaszanych filmów. Istotnym aspektem wyselekcjonowanych obrazów jest także ich zróżnicowany metraż. Zobaczymy krótkie, czterominutowe produkcje, ale też zdecydowanie dłuższe pokazy trwające nawet do 60 minut.

Wybór filmów konkursowych to dopiero pierwszy krok w stronę najważniejszej rywalizacji o tytuł laureatów Przeglądu. Podczas kilku festiwalowych dni odbędą się pokazy wyróżnionych dzieł. Następnie, Jury w składzie: Zofia Gołubiew, Barbara Hollender, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jan Wierzejski oraz Beata Majcher i Lidia Rosińska-Podleśny pod przewodnictwem Kingi Dębskiej, wybierze zwycięskich autorów. Stawka jest wysoka. Łączna pula nagród wynosi 18 tysięcy złotych. Dodatkowo przyznane zostaną nagrody specjalne m.in.  Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 5 tysięcy złotych i po raz pierwszy w tym roku Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAIKS w wysokości 10 tysięcy złotych.

Lista zakwalifikowanych filmów:

 1. MIAZMAT 4:08 min.

      reż. Klaudiusz Wesołowski

 1. TOMEK KAWIAK 55 min.

      reż. Natasza Ziółkowska – Kurczuk

 1. ŁAZUKA DZIECKIEM PODSZYTY 59 min.

      reż. Andrzej Sapija   

 1. GDZIE JEST WYSPIAŃSKI? 38 min

      reż. Krzysztof Glondys 

 1. TEATR JAK ŻYCIE 60 min

      reż. Maria Guzy 

 1. MIECZYSŁAW KARŁOWICZ. SAMOTNA WĘDRÓWKA 50 min.

      reż. Tomasz Knittel

 1. MÓJ OJCIEC STAŚ 50 min.

      reż.  Andrzej Dudziński

 1. KOD TARASEWICZA 20 min.

      reż. Petro Aleksowki   

 1. JONASZ W BRZUCHU LEWIATANA 55 min.

      reż. Krzysztof Wierzbicki

 1. MOI ROLLINGSTONSI 50 min.

       reż. Jan Sosiński    

 1. ST. KULON 20 min.

       reż. Ernest Lorek   

 1. MALOWANIE I ŚPIEWANIE.JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ. 51 min

       reż. Marta Węgiel

 1. STĄD BLIŻEJ JEST DO NIEBA.TEATR WITKACEGO 42 min.

       reż. Marta Węgiel

 1. POMNIK.EUROPA ŚRODKOWO-WSCHODNIA 1918-2018 16 min.

       reż. Anna Zakrzewska 

 1. PRZEMEK DYAKOWSKI.ŻYCIE NA JAZZOWO 53 min.

       reż. Andrzej Mańkowski    

 1. PRZEMIJANIE W OBRAZACH STANISŁAWA BAJA 24 min

       reż. Hanna Kramarczuk

 1. WILKOŃ 88 reż. Mariusz Malec 26 min.

       reż. Mariusz Malec

 1. PERSONAL STONE 29 min.

       reż. Piotr Weychert, Jan Przyłuski

 1. ŚLADY MOJEGO ISTNIENIA 54 min.

       reż. Paulina Ibek   

 1. FOTOGRAF SOLIDARNOŚCI 58 min.

       reż. Paweł Woldan     

 1. BYT INTENCJONALNY 28 min

       reż. Małgorzata Maria Potocka 

 1. BZIK TEATRALNY. POCZĄTEK 50 min

      reż. Joanna Makowska   

 1. ERRATA DO ŻYCIORYSU - ZDZISŁAW MAKLAKIEWICZ 53 min.

       reż. Krzysztof Tchórzewski

 1. JAZZ NA KALATÓWKACH CZYLI WOLNOŚĆ 56 min.

       IMPROWIZOWANA                                                                      

      reż. Robert Piotr Kaczmarek

 1. PLEWIŃSKI SPOJRZENIA 42 min.

       reż. Katarzyna Kotula, Paulina Ibek, Maciej Dźwigaj

Przegląd Filmów o Sztuce – jak to kiedyś bywało

To była bez wątpienia jedna z najwartościowszych imprez filmowych lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Narodziła się przed półwieczem z inicjatywy znakomitego artysty Władysława Hasiora, Grzegorza Dubowskiego, jednego z najciekawszych reżyserów preferujących w swym dorobku filmy poświęcone sztuce. Pierwsza edycja Przeglądu Filmów o Sztuce odbyła się 17 marca 1968 roku, towarzyszyła wtedy III Salonowi Marcowemu, w ramach którego swoje prace wystawiali m.in. Tadeusz Brzozowski, Jerzy Nowosielski, Stefan Gierowski, Arkadiusz Waloch, czyli późniejsi przyjaciele zakopiańskiej imprezy czy bohaterowie prezentowanych w jej ramach filmów.

Festiwal odbywał się corocznie, od 1976 roku – co dwa lata. Cieszył się ogromną popularnością, zarówno wśród filmowców, jak i przedstawicieli innych środowisk kulturotwórczych, zwłaszcza wśród artystów plastyków oraz muzealników. Filmowe laury zdobywali tu m.in. Maria Kwiatkowska, Andrzej Papuziński, Bogdan Dziworski, Grzegorz Dubowski, Tomasz Pobóg-Malinowski, Andrzej Barański, Zbigniew Bochenek, Józef Robakowski, Krzysztof Miklaszewski. Konkursowym projekcjom towarzyszyło wiele niezwykle atrakcyjnych imprez, jak choćby wystawy znakomitych miejscowych artystów, z Tadeuszem Brzozowskim na czele, występy Ewy Demarczyk, słynne nocne posiady u Hasiora czy niekonwencjonalne happeningi łódzkiego Warsztatu Formy Filmowej. O tym wszystkim można przeczytać w książeczce poświęconej przeglądom, bo zakopiańska impreza doczekała się swojej monografii (Barbara Sęczkowska, Leszek Sosnowski, Jerzy Armata, Przygody filmu ze sztuką. Z dziejów zakopiańskich przeglądów, Kraków 1986).

Dzięki integracji wielu środowisk twórczych udało się przetrwać zakopiańskiej imprezie najtrudniejsze czasy (nawet podczas stanu wojennego – w 1982 roku – odbyła się, lecz nieco ograniczona godziną milicyjną, w miarę normalna edycja). Z peerelowską rzeczywistością organizatorzy sobie poradzili, z wolnym rynkiem – już nie. Ostatnie oficjalne wydanie Przeglądu odbyło się w 1988 roku. Później jeszcze trójka szaleńców – Grzegorz Dubowski, Andrzej Dziuk, dyrektor zakopiańskiego Teatru Witkacego oraz Jerzy Armata, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej wieloletni kierownik programowy Przeglądu Filmów o Sztuce – zorganizowała w 1991 roku na scenie teatru przy Chramcówkach okazałą „stypę” zakopiańskiej imprezy.

W latach 1995–1996 ideę Przeglądów – za sprawą Grzegorza Dubowskiego i jego żony Urszuli Latuszewskiej-Dubowskiej, wówczas kierowniczki produkcji wielu znanych filmów o sztuce – próbowała kontynuować Telewizja Polonia, jednak były to wprawdzie ambitne, ale niestety ostatnie podrygi, które nie uratowały tej wspaniałej i niezwykle pożytecznej imprezy. I nagle niespodzianka! Przeglądy Filmów o Sztuce po dwóch dekadach milczenia – dzięki Zakopiańskiemu Centrum Kultury, przy poparciu miejscowych władz, a także Urszuli Latuszewskiej-Dubowskiej, powróciły do Zakopanego.

Źródło: Zakopiańskie Centrum Kultury

Mateusz Łysik

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.