piątek, 23 sierpień 2019 10:00

Aż 2 przypadki śmiertelne to dzieci. Stan wielu osób bardzo poważny. Nowe szczegóły tragedii pod Giewontem

Napisał

Przekazujemy opracowane przez służby województwa małopolskiego bieżące podsumowanie dotyczące działań ratowniczych w związku z wczorajszą tragedią pod Giewontem:

"Od początku zdarzenia kierownictwo MSWiA było w kontakcie z podległymi służbami i wojewodą. Na bieżąco kontaktowaliśmy się też z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, diagnozując ewentualne potrzeby dotyczące zaangażowania dodatkowych sił i środków.

· Ok. godz.13.15 w Zakopanem w rejonie Giewontu odnotowano groźne zjawiska burzowe oraz towarzyszące im silne wyładowania. W wyniku uderzeń piorunów poszkodowanych zostało ok. 100 osób, w tym niestety 4 osoby śmiertelnie (dwoje dzieci) po polskiej stronie. Wszystkim poszkodowanym po ewakuacji udzielono pomocy medycznej.

· Rannych przewieziono do szpitali w Zakopanem, Nowym Targu, Krakowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej.

 

· W akcji ratowniczej brało udział:

- siły TOPR-u, w tym śmigłowiec,

- 4 x śmigłowiec LPR;

- 12 karetek ZRM;

- siły i środki PSP: 23 zastępy/81 ratowników (strażacy ewakuowali poszkodowanych - transportowali ich do zespołów ratownictwa medycznego – i udzielali pierwszej pomocy; działali w miejscach, w których był możliwy dojazd samochodami i quadami; przy szpitalu powiatowym w Zakopanem rozstawiono ogrzewany namiot pneumatyczny);

- do działań zaangażowanych zostało ok. 140 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, a także Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i ościennych powiatów; do akcji ratunkowej został włączony policyjny śmigłowiec Black Hawk, który aktualnie stacjonuje w Zakopanem, pozostając w pełnej gotowości do pomocy innym służbom ratowniczym;

· Zasadnicze działania sił ratowniczych zakończono ok. godz. 20.00. Dziś będę one kontynuowane.

· Hospitalizowanych zostało 56 osób, 34 osoby obecnie (dane będą się zmieniać!) przebywają nadal w szpitalach (Szpital im. Rydygiera w Krakowie: 4, Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu: 3, CUMRiK: 5, Szpital Wojskowy: 1, Sucha Beskidzka: 1, Nowy Targ: 15, Zakopane: 5), ich obrażenia są zróżnicowane: od urazów np. czaszkowych przez oparzenia po urazy wielonarządowe.

· Pomoc była niesiona zarówno poszkodowanym, jak i ich rodzinom - została uruchomiona specjalna infolinia pod numerami telefonów (18) 201 71 00 i (18) 202 39 14, na którą można zadzwonić w sprawie osób poszkodowanych.

· Pod tymi numerami telefonu można otrzymać też pomoc psychologiczną. Wsparcie psychologiczne można też uzyskać w Szpitalu w Zakopanem.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik przekazuje wyrazy głębokiego współczucia osobom, które w tej tragedii straciły swoich bliskich".

Info: MUW

Foto: K. Olszanowska-Kuńka, Wikimedia

(https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Giewont.JPG)

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.