piątek, 18 styczeń 2019 12:35

Nie żyje Janusz Kozioł. Przegrał walkę z chorobą

Napisał
Janusz Kozioł Janusz Kozioł Fot: Youtube, reklama Vocaler

Serwis „Polscylektorzy.pl” opublikował smutną wiadomość. Janusz Kozioł zmarł dzisiaj o 10.

Znany lektor filmowy zmagał się z chorobą SLA - stwardnieniem zanikowym bocznym opuszkowym. Choroba zaatakowała narząd mowy, a potem funkcje oddechowe. Po roku lektor musiał przestać robić to, co kochał. Potem pojawiły się kłopoty z jedzeniem, przełykaniem, a w końcu z oddychaniem. Internetowy apel lektora i rodziny o pomoc w zdobyciu środków na leki oraz specjalistyczną opiekę spotkał się z ogromnym odzewem. Stronę zbiórki wspierały i udostępniały tysiące osób. Zebrano znaczącą kwotę, krzepiący był także niezwykły przekaz dobrych myśli, wyrazów wdzięczności i uznania.

 

***

Janusz Kozioł - urodzony 1 września 1950 w Warszawie – polski lektor filmowy oraz spiker radiowy. Z zawodu był oficerem Wojska Polskiego (czołgistą). Do wojska trafił przypadkiem po maturze. Ukończył Wojskową Akademię Techniczną.

Od 1973 pracował jako lektor. Na początku kariery zawodowej został spikerem Polskiego Radia. Głosu użyczał m.in. w filmach i serialach. Można było go usłyszeć również w reklamach, oprócz tego czytał też książki mówione dla osób niewidomych i słabowidzących. W 2016 zachorował na stwardnienie zanikowe boczne opuszkowe.

 

Źródło: polscylektorzy.pl, biogram – wikipedia.org

Mateusz Łysik

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najnowsze wiadomości z małopolski