wtorek, 30 listopada 2021 09:00

Gmina Korzenna na 1609 miejscu w Polsce. A chętnych do wymiany pieca wciąż niewielu

Autor Aleksandra Tokarz
Gmina Korzenna na 1609 miejscu w Polsce. A chętnych do wymiany pieca wciąż niewielu

Niewielkim zainteresowaniem mieszkańców gminy Korzenna cieszy się program „Czyste powietrze”, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Z podsumowania za trzeci kwartał bieżącego roku wynika, że gmina znajduje się na 1609 miejscu w Polsce.

Ranking gmin utworzono na podstawie informacji dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej o liczbie wniosków do programu "Czyste Powietrze" złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. Jego podstawą była liczba wniosków przyjętych w III kwartale br., a o miejscu gminy w tym zestawieniu decyduje wskaźnik, określający liczbę wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.

W przypadku gminy Korzenna w omawianym okresie złożono zaledwie 19 wniosków, co przełożyło się na odlegle miejsce w rankingu.

Dla porównania zwycięzcą trzeciej edycji rankingu została śląska gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami piece najstarsze tzw. kopciuchy muszą być wymienione najdalej do końca 2022 roku. Z kolei nieco nowsze kotły 3 lub 4 klasy mogą funkcjonować najdalej do końca 2026 roku.

Szczegółowe informacje o zasadach, na jakich można ubiegać się o pomoc finansową na wymianę pieców z programu „Czyste powietrze”, właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać w punkcie informacyjnym w Urzędzie Gminy w Korzennej (18 440-66-35).

Wkrótce mieszkańcy Małopolski na własne oczy przekonają się czym oddychają. I to dosłownie. W wielu miejscach w naszym województwie staną mobilne płuca. To kolejna odsłona innowacyjnej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego, pod nazwą „Zobacz czym oddychasz”. Więcej na ten temat:

Mieszkańcy zobaczą, czym oddychają. Mobilne płuca wkrótce dotrą do Małopolski - gdzie staną?
W tym sezonie grzewczym sztuczne płuca trafią do czterdziestu miejscowości w dziewięciu województwach, pokazując lokalnym społecznościom jakim powietrzem oddychają. Pojawią się także w Małopolsce - gdzie dokładnie?

fot. ilustracyjne/pixabay

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje