niedziela, 12 lipca 2020 18:41

Gmina Łapanów: Ogłoszono przetarg na modernizację wałów przeciwpowodziowych

Autor Wiktoria Mitura
Gmina Łapanów: Ogłoszono przetarg na modernizację wałów przeciwpowodziowych

9 lipca Wody Polskie ogłosiły przetarg na przebudowę wału przeciwpowodziowego na rzecze Stradomce w gm. Łapanów. Dzięki temu mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej. W spotkaniu  z prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą wziął udział Edward Czesak  z Zarządu Województwa Małopolskiego.

W czwartek (09.07) ogłoszono przetarg na przebudowę wałów przeciwpowodziowych rzeki Stradomki w Łapanowie. Działania te, mają pomóc, aby sytuacja z czerwca się nie powtórzyła. Przypomnijmy, że podczas czerwcowych, gwałtownych ule doszło do przelania się wód rzeki nad wałem.

Wójt gminy Łapanów  Andrzej Śliwa w imieniu mieszkańców podziękował za tak szybką reakcję,  dodając, że podwyższenie wałów pozwoli poczuć się mieszkańcom bezpieczniej.

Podniesienie bezpieczeństwa powodziowego  mieszkańców i ich domostw było w tych okolicznościach absolutnie  niezbędne. Cieszę się, że reakcja jest szybka i Łapanów będzie lepiej  chroniony przed podtopieniami - powiedział Edward Czesak z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Koszt modernizacji tego systemu obwałowań przeciwpowodziowych wyniesie ok. 15 mln zł. Roboty budowlane zgodnie z planem mają zakończyć się na przełomie 2022 i 2023 r. Ponadto, jak informują Wody Polskie, zaktualizowane Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym zakładają budowę dwóch zbiorników retencyjnych w dolinie rzeki Stradomki  - Zegartowice i Lubomierz. Inwestycja zostanie zrealizowana w latach  2021-2026. Jej koszt wyniesie ok. 130 mln zł.

W czwartkowym spotkaniu (09.07.) udział wzięli również senator Włodzimierz Bernacki, wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, dyrektor  Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora.  Uczestniczyła w nim także liczna grupa mieszkańców.

info i foto: malopolska.pl

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje