piątek, 26 czerwca 2020 07:00

Godne pożegnanie psa

Autor Głos 24
Godne pożegnanie psa

Polacy przeszli w ostatnich latach pozytywną zmianę mentalności w stosunku do zwierząt – zrozumieli, że zwierzę nie jest rzeczą, że czuje i należy mu się szacunek, wolność od zbędnego cierpienia i zapewnienie godnych warunków życiowych. Niestety, zdarzają się ciągłe przypadki znęcania się nad zwierzętami domowymi, ale są one powszechnie piętnowane. Zbyt mało sądów skazuje na więzienie sprawców znęcania się nad zwierzętami. Z drugiej strony ludzie traktują psy i koty, jak domowników, dbają o nie i leczą. Kiedy pies odchodzi za tęczowy most, tragedię przeżywa cała rodzina.

Zwierzę – przyjaciel i członek rodziny

Zwierzak domowy to przyjaciel i członek rodziny. Zdobywa sympatię domowników, żyje wśród nich latami. Ludzie i ukochani pupile stają się rodziną.  Przeżywamy z nim dobre i złe chwile, jesteśmy za niego odpowiedzialni. Otaczamy go bezwarunkową troską i miłością. Pies/kot/królik lub gryzoń to nasi towarzysze, przy których wychowują się dzieci i uczą dbania o zwierzaka. Niestety, przychodzi chwila, kiedy zwierzę ciężko zachowuje lub odchodzi ze starości. Lekarz weterynarii nie zawsze może pomóc cierpiącemu zwierzęciu i niestety zwierzę odchodzi za tęczowy most. Kiedy nadchodzi czas rozstania, można zapewnić futrzakom godne pożegnanie i upamiętnić towarzysza. Zakopanie psa lub innego zwierzęcia w ogródku jest niezgodna z prawem, a utylizacja kojarzy się z rzeczą, z czworonożny przyjaciel jest przecież członkiem rodziny. Kremacja psa animaleden.pl/kremacja-zwierzat-gorzow-wielkopolski to najlepsze rozwiązanie, jeżeli opiekun chce godnie upamiętnić wieloletniego towarzysza.

Czas przejścia za tęczowy most

Relacja między zwierzęciem, a opiekunami jest szczególna -wiele osób traktuje zwierzę, jak czworonożne dziecko. Odejście zwierzaka to wyjątkowo  trudny moment dla rodziny, która bardzo zaprzyjaźniła się ze zwierzęciem i przeżywa razem z nim wiele cudownych chwil. Moment śmierci psa/kota,czy gryzonia, jest szczególnie trudny, jeżeli zwierzę bardzo cierpi, choroba postępuje, powoduje ból i pozbawia pupila sprawności.  Humanitarnym rozwiązaniem jest eutanazja i godny pochówek w postaci kremacji psa. Opiekunowie mogą towarzyszyć zwierzęciu, głaskać i dać poczucie bezpieczeństwa oraz miłości. Zwłoki odbierane są z lecznicy weterynaryjnej lub z domu. Właściciele mogą towarzyszyć zwierzęciu do momentu rozpoczęcia kremacji psa lub innego czworonoga i po raz ostatni pożegnać się z ukochanym zwierzakiem.

Dwa rodzaje kremacji

Właściciele czworonogów mają do wyboru dwa rodzaje kremacji: indywidualną i zbiorową. Kremacja psa indywidualna polega na spopieleniu jednego zwierzęcia w komorze kremacyjnej. Proces ten trwa do czterech godzin. Całość prochów jest precyzyjnie zebrana i umieszczona w urnie wybranej przez właściciela. Podczas procesu kremacji indywidualnej spopielane jest tylko i wyłącznie ciało zwierzęcia, bez ulubionych dodatków, typu:  kocyki, zabawki, obroże itp. Każdy właściciel zwierzęcia może uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu swojego przyjaciela. Po zakończeniu kremacji psa wydajemy właścicielowi prochy w urnie wraz z certyfikatem  firmy kremacyjnej. Certyfikat podpisuje osoba odpowiedzialna za proces kremacyjny. Dla osób, które nie mogą lub nie są w stanie uczestniczyć w procedurze kremacyjnej, jest możliwość sporządzenia nagrania z momentu jej rozpoczęcia. Z kolei kremacja zbiorowa to spopielenie kilku zwierząt. Pochówek następuje we wspólnej mogile razem z innymi zwierzętami – właściciel nie otrzymuje prochów zwierzęcia. Niektóre krematoria dają możliwość uzyskania symbolicznej ilości prochów zwierzęcia w przypadku kremacji zbiorowej.

kremacja psa

Zdjęcie nagrobne

Na grobach indywidualnych możliwe jest ustawienie tablicy nagrobnej z wygrawerowanym imieniem pupila, datą czy wybranym zwrotem oraz wkomponowanie zdjęcia porcelanowego. Złożenie szczątków w ziemi dokonywane jest w obecności właściciela. Rodzina, dla której zmarłe zwierze było przyjacielem, może towarzyszyć mu w ostatniej drodze i przyjeżdżać na grób. Kremacja psa animaleden.pl/uslugi i pochowanie na cmentarzu dla zwierząt to rozwiązanie wybierane przez osoby, dla których zmarły pupil był członkiem rodziny. Prochy mogą być przechowywane w srebrnej biżuterii.

Zwolnienie z opłat

Kremacja psa lub innego zwierzęcia jest płatna. Cena uzależniona jest od wyboru opcji kremacji i wielkości zwierzęcia. Zwolnienie z opłaty przysługuje w przypadku psów przewodników osób niewidomych oraz dla pupili lekarzy weterynarii. Darmowa lub ze zniżką jest kremacja psa, który służył w służbach mundurowych lub ratownictwie górskim. Urna to wydatek dodatkowy – jej cena zależy od materiału wykonania i wielkości zwierzęcia.

W Europie kremacja zwierząt jest czymś naturalnym.  W Niemczech działają 23 krematoria, a Wielkiej Brytanii w każdym hrabstwie jest krematorium dla zwierząt. Kremacja psa to sposób na pochowanie zwierzęcia z szacunkiem. Smutek po odejściu czworonożnego przyjaciela jest równie wielki, jak miłość, jaką  był obdarzony przez właścicieli za życia. W krematorium właściciel doznaje otuchy, bo wie, że jego ból i cierpienie  jest zrozumiane przez pracowników.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje