Na tempo gojenia się ran ma wpływ szereg różnych czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Czym są rany przewlekłe i jak należy z nimi postępować?
Czynniki mające wpływ na gojenie się ran
Na to jak szybko goi się rana u danej osoby może mieć wpływ szereg czynników, zarówno ogólnych jak i miejscowych. Do tych pierwszych zaliczamy np. wiek pacjenta i jego ogólny stan zdrowia. U osób starszych często rany goją się wolniej ze względu na zmniejszoną zdolność regeneracyjną skóry i słabe krążenie krwi. Ponadto, choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe czy też obniżona odporność również rzutują na zdolność organizmu do regeneracji. Na proces gojenia mogą również wpływać niektóre leki, w tym sterydy i leki przeciwzapalne, stosowane często w chorobach reumatycznych.
Znaczenie ma także nasz stan odżywienia. Niedobory żywieniowe, w tym niedobory białka, witamin ( w szczególności C i E), minerałów (cynk) niekorzystnie oddziaływają na proces gojenia się ran. Należy również pamiętać, że rozległe i zakażone rany powodują katabolizm, czyli zwiększone zapotrzebowanie energetyczne i dodatkowe straty w naszych zasobach odżywczych. Co więcej, palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu mogą opóźniać gojenie się ran, ponieważ obniżają one efektywność krążenia i dostarczanie tlenu do tkanek.
Czynniki miejscowe to przede wszystkim wielkość i głębokość rany oraz jej stan. Ropienie, martwica czy też infekcja będą znacznie komplikowały cały proces. Ponadto, jeśli rana jest zlokalizowana w miejscach ruchomych i podatnych na urazy może również goić się dłużej. Wpływ ma także dotychczasowe leczenie oraz to jak pielęgnowana jest rana.
W związku z powyższym, proces gojenia ran może znacznie różnić się między poszczególnymi osobami. Ważne jest, aby w przypadku problemów z gojeniem się ran, zwrócić się po poradę i opiekę medyczną.
Czym jest rana przewlekła?
Mianem rany przewlekłej określamy ranę, która nie zagoiła się w przeciągu 2miesięcy. Do ran takich zaliczamy m.in. rany popromienne, nowotworowe czy też pourazowe. Rany przewlekłe to także owrzodzenia odleżynowe, cukrzycowe, limfatyczne, tętnicze i żylne.
Ważne jest zdiagnozowanie przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku niewydolności żylnej i limfatycznej bardzo ważną rolę odgrywa leczenie uciskiem, masaże limfatyczne, wyroby kompresyjne oraz zabiegi ablacyjne żył, czy laser. Przyczyny naczyniowe z kolei będą wymagać zabiegów odtwarzających krążenie. Jeśli istnieją choroby towarzyszące, np. cukrzyca, je również należy monitorować. Leczenie ran przewlekłych wymaga aktywnej współpracy pacjenta i nierzadko również jego rodziny. Pomoc w zakresie leczenia ran przewlekłych pacjenci mogą uzyskać w m.in. w Klinice w Klaudynie. W leczeniu ran wykorzystywana jest tu m.in. fibryna bogatopłytkowa. W Klinice realizowane jest również leczenie obrzęków i żylaków. Specjaliści korzystają z takich metod jak laserowe usuwanie żylaków i naczynek, operacje żylaków, skleroterapia, klejenie żylaków czy też mechaniczno-chemiczna ablacja za pomocą piany.