poniedziałek, 11 listopada 2019 21:53

Gorlice: Na tych dokumentach odcisnęło się świadectwo dramatu

Autor Anna Piątkowska-Borek
Gorlice: Na tych dokumentach odcisnęło się świadectwo dramatu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza na niezwykłą wystawę dokumentów i pamiątek wojennych. Wernisaż odbędzie się 20 listopada (środa) o godzinie 18:00 i będą mu towarzyszyły pokazy i prelekcje Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 oraz Stowarzyszenia Historycznego Bitwa pod Gorlicami 1915.

„Wojenna witryna” — trzecia wystawa pamiątek wojennych w Gorlicach

– W tym roku mija sto lat od momentu zawiązania się Komitetu Urządzenia Wystawy Pamiątek Wojennych, którego członkowie jesienią 1919 roku, w salach Starostwa Powiatowego w Gorlicach, urządzili pierwszą wystawę upamiętniającą wielką wojnę w Gorlicach. Była to inicjatywa miejscowych społeczników: ks. Bronisława Świeykowskiego, Aleksandra Strzelbickiego, Konstantego Laskowskiego, Józefa Baruta oraz Jana Benisza. W 1923 roku powstało Towarzystwo Upiększania Miasta Gorlic i Okolicy, które kontynuowało działalność swych poprzedników, organizując w 1935 roku Drugą Wystawę Pamiątek Wojennych – przypomina MBP w Gorlicach.

Teraz, w stulecie pierwszej wystawy, odbędzie się trzecia, jubileuszowa. Niecodzienna ekspozycja będzie złożona z dokumentów i pamiątek, w których odcisnęło się świadectwo dramatu, jaki rozegrał się ponad sto lat temu na ziemi gorlickiej.

– Wystawa składa się ze zbiorów osób prywatnych, stowarzyszeń historycznych i instytucji, które użyczyły swoich kolekcji, abyśmy mogli uczcić nie tylko stulecie pierwszej tego typu wystawy w mieście, lecz także pamięć o tych, którzy wówczas żyli, walczyli i ginęli – czytamy na stronie gorlickiej biblioteki.

Organizacja wystawy została dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Gorlice - najnowsze informacje