poniedziałek, 29 listopada 2021 07:32

Gorlice. Spośród 29 zmarłych, 24 nie przyjęło szczepionki. Sytuacja jest poważna

Autor Aleksandra Tokarz
Gorlice. Spośród 29 zmarłych, 24 nie przyjęło szczepionki. Sytuacja jest poważna

Sytuacja w powiecie gorlickim jest poważna. Tylko w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy w regionie zmarło 29 pacjentów zakażonych koronawirusem. Zaledwie 5 z nich było zaszczepionych. W związku z dynamicznym rozwojem 4 fali pandemii władze powiatu apelują do mieszkańców.

- Z uwagi na aktualną bardzo trudną sytuację epidemiologiczną w powiecie gorlickim zwracamy się do tych z Państwa, którzy jeszcze tego nie uczynili – z apelem o zaszczepienie się przeciw Covid-19 - apelują władze powiatu gorlickiego.

Obecnie w regionie gorlicko-sądecko-limanowskim najgorsza sytuacja epidemiologiczna ma miejsce w gorlickiej placówce. Aktualnie na Covid-19 leczonych jest 100 pacjentów, będących w stanie ciężkim, z których 11 osób jest podłączonych do urządzeń wspomagających oddychanie.

Tym samym ograniczona jest znacząco możliwość leczenia mieszkańców w ciężkich stanach kardiologicznych, onkologicznych i neurologicznych.

Tylko w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy do gorlickiego szpitala trafiło 150 pacjentów zakażonych koronawirusem. Zmarło 29 z nich, w tym 5 osób, które wcześniej przyjęły szczepionkę przeciw Covid-19. Jak informuje dyrekcja gorlickiego szpitala, na oddziały covidowe trafia coraz więcej osób młodych, w wieku do 50 lat. Są to przede wszystkim osoby niezaszczepione.

- Obok szczepienia niezmiernie istotne jest noszenie maseczek, w tym również przez osoby zaszczepione – w miejscach zamkniętych, w tym w sklepach, kościołach, urzędach, galeriach handlowych, komunikacji publicznej, a także decynfekcja oraz zachowanie właściwego dystansu. Zmniejsza to ryzyko zakażenia nawet o 50 procent - przypominają władze powiatu.

Wcześniej z apelem do mieszkańców wystąpił dyrektor gorlickiego szpitala. W oficjalnym piśmie zachęcał do zaszczepienia się, podkreślając, iż to właśnie szczepienia zwiększają odporność i są wyrazem odpowiedzialności zarówno za siebie, ale także innych. Dodał, iż około 95-98% pacjentów, którzy trafili w ostatnim czasie do gorlickiego szpitala, to osoby niezaszczepione.

- Rozszerzając łóżka covidowe radykalnie zmniejszamy szanse na leczenie szpitalne dla chorych niezakażonych koronawirusem. Niejednokrotnie są to pacjenci wymagający interwencji kardiologicznej, chirurgicznej, neurologicznej czy onkologicznej, dla których przesunięcie leczenia w czasie, drastycznie obniża szanse na powrót do zdrowia – napisał w apelu szef gorlickiej lecznicy.

koronawirus najnowsze informacje

Gorlice - najnowsze informacje