piątek, 4 marca 2022 14:25

Gorlice: Unikatowa wystawa o życiu Ignacego Łukasiewicza

Autor Patryk Trzaska
Gorlice: Unikatowa wystawa o życiu Ignacego Łukasiewicza

Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach znowu czaruje. Tym  razem jest to wystawa poświęcona jednemu z patronów bieżącego roku - Ignacemu Łukasiewiczowi. Dlaczego będąc w Gorlicach warto lepiej poznać, postać polskiego farmaceuty i założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej?

Ignacy Łukasiewicz to postać, która zasłynęła ze swoich działań w przemyśle naftowym oraz farmaceutycznym. Jest uważany za wynalazcę m.in lampy naftowej. Na samym przemyśle naftowym dorobił się majątku, z którego później wspierał powstawanie infrastruktury miejskiej. Decyzją sejmu RP jest jednym z patronów 2022 roku. Z tej okazji powstała unikatowa wystawa poświęcona właśnie jemu.

Już od 8 marca w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach na zwiedzających czekać będzie wystawa pt. "Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach". Czymś, co wyróżnia gorlicką inicjatywę od innych tego typu, jest fakt, że szczególnej uwadze został poddany okres życia Łukasiewicza spędzony właśnie w Gorlicach. To właśnie w tym mieście powstała lampa naftowa która przyniosła głównemu bohaterowi wystawy rozgłos. To również w Gorlicach zawarł związek małżeński, czy zaczynał działać na rynku farmaceutycznym.

Wystawę będzie można oglądać do 25 września. Przypomnijmy, że jest to świetna okazja, aby poznać w ciekawy sposób życiorys jednego z patronów bieżącego roku.

fot. Pixabay

 

Gorlice - najnowsze informacje