piątek, 11 października 2019 12:59

Gorlice: Zagrożenie jest poważne. Zwołano sztab kryzysowy

Autor Anna Piątkowska-Borek
Gorlice: Zagrożenie jest poważne. Zwołano sztab kryzysowy

Odpady zgromadzone na terenie byłej Rafinerii „Glimar” w Gorlicach stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców. Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął już działania w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa.

Burmistrz Gorlic Rafał Kukla otrzymał opinię biegłych z Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska, dotyczącą oddziaływania na środowisko substancji odpadowych składowanych na terenie byłej Rafinerii „Glimar” w Gorlicach. Z uwagi na niepokojące wyniki przeprowadzonych badań, zwrócił się do starosty gorlickiego w kwestii zwołania sztabu kryzysowego.

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone sytuacji na terenie byłej Rafinerii Nafty „Glimar” odbyło się 9 października.

W komunikacie opublikowanym przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach czytamy, że Starosta Gorlicki, opierając się na opinii sporządzonej przez Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska, uznał, iż potencjalne zagrożenie dla środowiska jest na tyle istotne, że wymaga zintensyfikowanych działań zabezpieczających na okres poprzedzający proces usunięcia odpadów.

– Zwołany w tym celu Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego dokonał szczegółowych ustaleń co do optymalnego zakresu działań przez wszystkie uprawnione podmioty. Prowadzony monitoring i działania zapobiegawcze pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców do czasu ostatecznego rozwiązania problemu – informuje Maria Gubała, Starosta Gorlicki.

Więcej w artykule: Jest opinia biegłych w sprawie odpadów na terenie rafinerii. Miasto podejmie zdecydowane działania

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka