czwartek, 18 lipca 2019 12:06

Gorliczanie z medalami Mistrzostw Świata!

Autor Marzena Gitler
Gorliczanie z medalami Mistrzostw Świata!

Reprezentanci Gorlic Jerzy Knot i Piotr Gawlak zdobyli brązowe medale w rywalizacji deblistów (w kategorii +50), a Jerzy Knot indywidualnie srebrny medal (w kategorii +60), podczas rozgrywanych w Budapeszcie Mistrzostw Świata w crossmintonie. Nasi zawodnicy nie zapomnieli zabrać ze sobą flagi "Gorlice - Miasto Światła".

Zawodnikom gratulujemy dużego sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych turniejach i zawodach.

Crossminton to połączenie tenisa, badmintona i squasha. Wywodzi się z koncepcji gry opatentowanej w Niemczech pod nazwą Speedminton®, która jest nowoczesną wersją tradycyjnej „kometki” i gwarantuje dobrą zabawę „ANYWHERE, ANYTIME”.
Ojcem chrzestnym gry jest Bill Brandes, wynalazca SPEEDERÓW, czyli specjalnych aerodynamicznych lotek odpornych na wiatr. Grono entuzjastów z utworzonej w 2001 firmy Speedminton GmbH opracowało do nich odpowiednie rakiety, lekkie, ale z silnym naciągiem, dzięki czemu speedery mogły osiągać prędkość do 290km/h. To pozwoliło stworzyć ciekawą dynamiczną grę z dużą dawką adrenaliny.

Speedery charakteryzują się wysoką stabilnością na wietrze, a do zabawy nie potrzeba żadnych siatek, słupków, kortu. Właśnie dlatego można grać w różnych miejscach: na plaży, polanie, w śniegu na górskich szczytach, na ulicach, placach, a nawet dachach!

W roku 2011 w Berlinie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata, a kraje w nich uczestniczące utworzyły Światową Federację dla nowego sportu. Od 2016 roku, na prośbę Światowej Federacji Badmintona, nazwę „speed badminton” zmieniono na „crossminton”, by móc w przyszłości bez problemów ubiegać się o status sportu olimpijskiego.

Inf. i foto: Miasto Gorlice

Gorlice - najnowsze informacje