15 września trzy Organizacje Związkowe zawarły porozumienie i powołały Komitet Protestacyjno-Strajkowy w ZG Brzeszcze Tauron Wydobycie S.A. Górnicy sprzeciwiają się planowi rządu, który niesie za sobą likwidacje wielu tysięcy stanowisk pracy. Górnicy zapowiadają walkę.
Reprezentatywne Organizacje Związkowe, które działają w ZG Brzeszcze Tauron Wydobycie S.A., czyli:
- NSZZ Solidarność ZG Brzeszcze Tauron Wydobycie S.A.
- Forum Związków Zawodowych ZG Brzeszcze Tauron Wydobycie S.A.
- OPZZ ZG Brzeszcze Tauron Wydobycie S.A.
zawiązały między sobą porozumienie. Na wniosek Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego postanowiły powołać 15 września komitet protestacyjno-strajkowy z ZG Brzeszcze Tauron Wydobycie S.A.
Dlaczego górnicy podjęli taką decyzję?
Górnikom zależy na utrzymaniu swoich miejsc pracy, a plan rządu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 oraz Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku sprawia, że czują się zagrożeni.
Górnicy są zaniepokojeni. Jak piszą w zawartym porozumieniu: „Rząd Polski ślepo realizuje politykę Unijną likwidującą wiele tysięcy miejsc pracy nie przedstawiając żadnych alternatywnych rozwiązań”. Polityka, o której mowa prowadzi do zmniejszenia wydobycia węgla oraz niestety likwidacji kopalń. A co za tym idzie? Zwiększenie importu węgla do Polski. Czy to ma sens?
Załoga Kopalni Brzeszcze jest zbulwersowana, ale zarazem zdeterminowana. Górnicy podkreślają, że są gotowi walczyć w obronie miejsc pracy w ich środowisku.
„Nie ma i nie będzie zgody na tego typu działania” – podkreślają w dokumencie porozumienia.
Porozumienie skierowali do:
- Załogi Kopalni Brzeszcze,
- MKPS Region Śląsko-Dąbrowski,
- Dyrekcja ZG Brzeszcze,
- Zarząd Tauron Wydobycie S.A.,
- Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki,
- Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego.
Poniżej przedstawiamy pełną treść porozumienia.
