piątek, 9 lipca 2021 12:16

Groził nożem obywatelowi Białorusi. Policja publikuje wizerunek. Czy uda się go znaleźć?

Autor Aleksandra Tokarz
Groził nożem obywatelowi Białorusi. Policja publikuje wizerunek. Czy uda się go znaleźć?

Mężczyzna groził nożem i pozbawieniem życia obywatelowi Białorusi. Dlaczego? Bo ten był obcokrajowcem. Dodatkowo zaatakował go gazem. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny i prosi o pomoc w poszukiwaniach.

Zdarzenie, o którym mowa, miało miejsce 31 maja, około godziny 17, przy ul. Twardowskiego w Krakowie. Mężczyzna, jadąc na rowerze w rejonie Zakrzówka, miał usłyszeć rozmowę dwóch obcokrajowców. Zatrzymał się i zapytał skąd pochodzą. Gdy usłyszał odpowiedź, zgodnie z którą mężczyźni są Białorusinami, wyciągnął nóż i zagroził im śmiercią. Później użył gazu pieprzowego wobec jednego z nich i uciekł.

Teraz policja opublikowała wizerunek poszukiwanego mężczyzny. Dlaczego tak późno? Jak się okazuje opublikowanie wizerunku sprawcy nie jest decyzją policji. - Wszystko zależy od decyzji śledczych. Opublikowanie wizerunku nie jest prostą sprawą – musimy mieć przede wszystkim zgodę prokuratury, by kogoś wizerunek opublikować. To nie jest zależne od nas, gdyż istnieje coś takiego jak ochrona danych osobowych, ochrona wizerunku. To nie tak, że policjant, chcąc opublikować taki wizerunek, może to zrobić zaraz. W tym przypadku czekaliśmy na decyzję prokuratury – tłumaczy w rozmowie z redakcją Głos24 mł. asp. Piotr Szpiech, rzecznik prasowy KMP w Krakowie.

Sprawa z Krakowa nie jest jedyną, kiedy policja potrzebowała pomocy w poszukiwaniach sprawców różnych zdarzeń. Policjanci z Bełchatowa opublikowali wizerunek 44-latka podejrzanego o zabójstwo. Podobnie w Pleszewie w województwie wielkopolskim, gdzie doszło ostatnio do serii włamań do sklepów – osoby, które rozpoznają włamywaczy, proszone są o kontakt z policją.

Jak się bowiem okazuje, pomoc w takich przypadkach bywa nieoceniona. - Niejednokrotnie zdarzy się, że ktoś rozpozna osobę ze zdjęcia. Gdyby nie przynosiło to skutku, prawdopodobnie nie publikowalibyśmy tego wizerunku. Zdarza się, że osoby, które widzą ten wizerunek, rozpoznają daną osobę i dają nam znać. Jakakolwiek informacja, nawet najmniejsza, może przysłużyć się do tego, że taką osobę zatrzymamy – dodaje rzecznik.

Osoby, które rozpoznają widocznego na zdjęciu mężczyznę, sprawcę gróźb karalnych na tle narodowościowym z Krakowa i mogą pomóc w ustaleniu jego tożsamości proszone są o kontakt z Komisariatem Policji V w Krakowie pod numerem telefonu 47 83-52-916 lub za pośrednictwem numeru alarmowego 112.

fot. KMP Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje