czwartek, 2 listopada 2023 13:37

Halloweenowe fake newsy zalewają Internet. Lasy Państwowe apelują o rozwagę

Autor Patryk Trzaska
Halloweenowe fake newsy zalewają Internet. Lasy Państwowe apelują o rozwagę

Za nami Halloween, a co za tym idzie w sieci ponownie pojawiło się wiele fake newsów dotyczących możliwości "ekologicznego wykorzystania dyni". Niestety, jak ostrzegają Lasy Państwowe i serwis Demagog takie postępowanie może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Jak co roku tysiące dzieci (i nie tylko) wzięło udział w świętowaniu Halloween. Pomimo tego, że w Polsce nie cieszy się ono taką popularnością, jak w Stanach Zjednoczonych, to i tak nie trudno było dostrzec domy, mieszkania czy balkony pełne wydrążonych dyń, świeczek, plastikowych pająków czy czaszek.

Niestety wraz z końcem święta w przestrzeni medialnej pojawiło się wiele fake newsów. Najbardziej popularny z nich dotyczy pomysłu na "niemarnowanie" dyni. Autorzy tego pomysłu zachęcają, aby ozdoby halloweenowe zanieść do lasu, gdzie miałyby stać się pokarmem dla dzikich zwierząt.

Jak jednak informuje serwis Demagog, zajmujący się factcheckingiem, nie jest to dobry pomysł. W 2021 roku do sprawy odniosły się Lasy Państwowe. Z ich komunikatu wynika, że wyrzucając dynię, nie tylko nie pomożemy środowisku i zwierzętom, ale możemy takim działaniem wręcz zaszkodzić. Okazuje się bowiem, że dynia nie jest naturalnym pokarmem dzikich zwierząt żyjących w polskich lasach, może spowodować przedostanie się obcego gatunku roślin do środowiska.

Co więc zrobić z halloweenową dynią, jeśli nie chcemy jej wyrzucać na śmietnik? Zgodnie ze wskazówkami Lasów Państwowych, zamiast wyrzucać dynię do lasu można zrobić z niej pożytek i zawczasu przygotować przepis, który pozwoli wykorzystać ją w kuchni lub w przypadku nadmiaru – przekazać potrzebującym osobom.

Źródło: Demagog/Lasy Państwowe

fot. pixabay

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka