środa, 21 czerwca 2023 09:39

Hejnał Mariacki, gwiazdy polskiej muzyki na scenie oraz... Andrzej Duda na trybunach. Już dziś otwarcie Igrzysk Europejskich

Autor Norbert Kwiatkowski
Hejnał Mariacki, gwiazdy polskiej muzyki na scenie oraz... Andrzej Duda na trybunach. Już dziś otwarcie Igrzysk Europejskich

Nadszedł ten dzień. Już dzisiaj punktualnie o godzinie 20:30  na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie odbędzie się ceremonia otwarcia III Igrzysk Europejskich. Udział w uroczystości zapowiedział prezydent RP, Andrzej Duda.

Wzorem igrzysk olimpijskich w blasku świateł zobaczymy w przemarszu przedstawicieli wszystkich 48 reprezentacji ze Starego Kontynentu biorących udział w zawodach. Sportowcy prowadzeni przez chorążych z dumą będą prezentowali się w narodowych barwach. Punktem kulminacyjnym środowego wydarzenia będzie zapalenie znicza z Ogniem Pokoju, który 3 kwietnia prezydent Andrzej Duda odebrał w Rzymie.

Każda rozpoczęcie znaczącej imprezy sportowej nie może się odbyć bez części artystycznej. Na scenie pojawią się przedstawiciele młodego pokolenia tacy jak producent Tribbs, Roxy Węgiel, Daria ze Śląska czy zwycięzcy Eurowizji Kalush Orchestra. Pojawią się też muzycy znani polskim słuchaczom od dekad: Krzysztof Cugowski, Golec uOrkiestra, Zakopower, Kamil Bednarek czy Muniek i Przyjaciele.

Dodatkowo na scenie zaprezentuje się prawie 1200 tancerzy, którzy w pocie czoła od wielu tygodni przygotowywali się do swojego występu. Co więcej, skoro uroczystość odbywa się w Krakowie, to w jej trakcie nie może zabraknąć jednego z symboli miasta - Hejnału Mariackiego. Ten ma zostać odegrany na samym wstępie uroczystości.

Igrzyska Europejskie będą trwać od 21 czerwca do 2 lipca. Łącznie w całej imprezie wystartuje ponad 7000 sportowców z 48 krajów. Reprezentacja Polski liczy 370 zawodniczek i zawodników, co jest naszym najwyższym wynikiem w historii.

Miastem-gospodarzem igrzysk będzie Kraków. Ponadto zawody zagoszczą w Krynicy-Zdroju, Krzeszowicach, Myślenicach, Nowym Sączu, Nowym Targu, Oświęcimiu, Tarnowie i Zakopanem, a także w Bielsku-Białej i Chorzowie oraz w Rzeszowie i we Wrocławiu.

Foto: Wikipedia/zdjęcie poglądowe

Igrzyska Europejskie - najnowsze informacje

Rozrywka