wtorek, 27 czerwca 2023 14:22

Za nami półmetek Igrzysk Europejskich. Jak radzą sobie Polacy? [FOTO]

Autor Patryk Trzaska

Aż 370 reprezentantów i reprezentantek Polski walczy o medale i promocję do Igrzysk Olimpijskich na odbywających się w Krakowie Igrzyskach Europejskich. Rywalizacja toczy się w wielu rzadko spotykanych dyscyplinach. Jak radzą sobie Polacy?

W Krakowie trwa trzecia edycja Igrzysk Europejskich. Reprezentacja Polski w skład której wchodzi 370 zawodników i zawodniczek (182 kobiety i 188 mężczyzn) rywalizuje o medale i promocję do Igrzysk Olimpijskich w 29 dyscyplinach.

Obecnie jesteśmy na półmetku zmagań. Nasi reprezentanci wywalczyli dotychczasowo 30 medali, w tym aż 10 złotych. Na najwyższym stopniu podium stanęła nasza kajakarska czwórka w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto, które okazały się najlepsze w wyścigu na 500 metrów. Najwyższy laur wywalczyła także Klaudia Breś, która wygrała rywalizację w konkurencji – pistolet pneumatyczny 10 m. Emocje kibicom przyniosło też sensacyjne zwycięstwo Natalii Kałuckiej we wspinaczce ściankowej na czas. Ze złota cieszyły się również Karolina Naja i Anna Puławska, które wygrały rywalizację kajakarskich dwójek w sprincie na 500 m. Z kolei kajakarskim sprincie na 200 m triumfowała Dorota Borowska. Kibiców nie zawiedli również lekkoatleci. Ze złotych krążków cieszyli się: Ewa Swoboda w lekkoatletyce (bieg na 100 m), Wojciech Nowicki w lekkoatletyce (rzut młotem), Pia Skrzyszowska w lekkoatletyce (bieg na 100 m przez płotki), Julia Walczyk-Klimaszyk w szermierce (floret indywidualnie) oraz Michał Siess we florecie.

Łupem reprezentantów Polski padło również 11 srebrnych medali. Pierwsze z nich zdobyli Aleksander Kitewski i Sylwia Szczerbińska w sprincie kajakowym w rywalizacji mikstów C-2. Krążek zdobyli również Aleksandra Mirosław we wspinaczce sportowej na czas, Marika Popowicz-Drapała, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda w lekkoatletyce (sztafeta 4x100 m), Albert Komański w lekkoatletyce (bieg na 200 m), Maks Szwed, Anna Kiełbasińska, Igor Bogaczyński i Natalia Kaczmarek w lekkoatletyce (sztafeta mieszana 4x400 m), Krzysztof Kaczkowski w szermierce (szabla indywidualnie). Srebrny medal w strzelectwie wywalczyła Natalia Kochańska, a Martyna Swatowska-Wenglarczyk w szpadzie kobiet

Dorobek Polaków uzupełnia 9 brązowych medali, które wywalczyli: Norman Zezula i Aleksander Kitewski w kajakarskich dwójkach na 500 metrów. Kolejne krążki z tego kruszcu zdobyli: Miłosz Sabiecki w kumite w kategorii 67 kg, Marcin Dzieński we wspinaczce sportowej na czas, Michał Bąbos w karate, kumite w kategorii 84 kg, Aneta Stankiewicz, Julia Piotrowska i Natalia Kochańska w strzelnictwie (karabin pneumatyczny z 10 metrów drużynowo), Adrian Bogucki, Szymon Rduch, Mateusz Szlachetka i Przemysław Zamojski w koszykówce 3x3 oraz Norbert Kobielski w lekkoatletyce (skok wzwyż).

Polska z dorobkiem 30 medali zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. Przed biało-czerwonymi znajdują się tylko reprezentanci Ukrainy (12 złotych/7 srebrnych/6 brązowych), Hiszpanii (18 złotych/11 srebrnych/ 11 brązowych) oraz Włoch (18 złotych/17 srebrnych/23 brązowe).