poniedziałek, 6 grudnia 2021 11:36

Historyczna chwila! Na trasę Kraków - Skawina wracają pociągi

Autor Aleksandra Tokarz
Historyczna chwila! Na trasę Kraków - Skawina wracają pociągi

Na tę chwilę mieszkańcy Skawiny czekali cztery lata. W końcu stało się! Na trasę Skawina - Kraków wracają pociągi o dużej częstotliwości. W godzinach szczytu komunikacyjnego przynajmniej dwa razy na godzinę będzie można pojechać koleją. Jazda ze Skawiny do Krakowa Podgórza zajmie około 20 minut. Nowy rozkład wejdzie w życie 12 grudnia.

Gmina Skawina od lat przygotowywała się na uruchomienie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Dla przyszłych pasażerów SKA przygotowano całą infrastrukturę. W mieście i sołectwach powstały nowe stacje kolejowe, parkingi typu park&ride, Skawińskie Centrum Komunikacyjne oraz wyremontowano zabytkowy dworzec PKP, w którym siedzibę ma Miejska Biblioteka Publiczna wraz z kawiarnią. Zadbano o wygodne dotarcie na pociąg zarówno dla kierowców, jak i pieszych oraz rowerzystów. Powstały nowe drogi, parkingi, tunele podziemne, wybudowano chodniki oraz ciągi pieszo-rowerowe. Przy wyremontowanych stacjach kolejowych pojawiły się zadaszone wiaty i parkingi dla rowerów.

Pociąg jako szybki ”tramwaj”

Pociąg stanie się dla mieszkańców szybkim “tramwajem” do i z Krakowa. Kolej omija korki oraz jest wygodną alternatywą dla samochodów. W godzinach szczytu podróż samochodem ze Skawiny do Krakowa zajmuje ponad godzinę. Pociąg tę odległość pokona w około 20 minut. Dzięki prowadzonym od lat inwestycjom mieszkańcy już od 12 grudnia zyskają, wygodną, tańszą, szybszą  oraz zdrowszą alternatywę dla samochodu.

W sumie uruchomionych zostanie aż 38 nowych pociągów (19 par). Z uwagi na wciąż trwające prace modernizacyjne na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów dojazd do stacji Kraków Główny nowych pociągów nie jest możliwy. Dlatego większość z nich rozpocznie lub zakończy bieg na zlokalizowanym na estakadzie przystanku osobowym Kraków Podgórze. Lokalizacja ta stanowi dogodny punkt przesiadkowy na Komunikację Miejską w Krakowie, a honorowanie biletów kolejowych w tramwaju linii nr 3 ułatwi dojazd do centrum miasta.

W Skawinie do Dworca “Biblioteka Skawina” dowiezie mieszkańców między innymi linia wewnętrzna nr 233, która jest kontynuacją prowadzonego w latach 2019/2020 pilotażowego programu dotyczącego miejskiego autobusu ekologicznego 773. Linia nr 233 kursuje przez miasto i zatrzymuje się przy szkołach, kościele, dworcu, basenie, rynku, parku lub ośrodku zdrowia, czyli najczęściej wybieranych przez mieszkańców miejscach.

Nowy rozkład jazdy dostępny jest TUTAJ.

inf./fot. UMiG Skawina

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje