piątek, 27 marca 2020 14:27

Historyczne zdalne posiedzenie i głosowanie Sejmu RP dot. planu antykryzysowego

Autor Katarzyna Domagała
Historyczne zdalne posiedzenie i głosowanie Sejmu RP dot. planu antykryzysowego

To historyczny moment. Sejm RP zebrał się dzisiaj - częściowo zdalnie - by głosować nad ustawą, która wprowadza szereg antykryzysowych rozwiązań na czas epidemii koronawirusa w Polsce.

Nigdy wcześniej w historii Polski Sejm nie głosował w taki sposób. Aby zachować możliwe środki bezpieczeństwa obowiązujące podczas stanu epidemii w kraju, posiedzenie i głosowanie Sejm częściowo odbyło się zdalnie za pośrednictwem systemu elektronicznego, do którego posłowie logowali się za pomocą indywidualnego kodu. Mimo początkowych utrudnień, w obradach uczestniczy 402 posłów.

Przed rozpoczęciem obrad zgłoszono dwa wnioski formalne:

Borysa Budki (Koalicja Obywatelska)

Borys Budka złożył wniosek formalny o stwierdzenie kworum. Parlamentarzyści nie będą mogli pracować sprawnie w sposób zdalny. Borys Budka domagał się zapewnienia, czy obrady w takiej formie są zgodne z prawem, m.in. chodzi o ilość posłów oraz problemy z uruchomieniem systemu informatycznego, za pomocą którego posłowie się porozumiewają.

Katarzyny Kotuli (Lewica)

Klub Parlamentarny Lewicy zgłosił wniosek o przedłużenie posiedzenia na sobotę i niedzielę, aby pilnie procedować i zatwierdzić ustawy.

Posłowie na sali głosowali kartami, natomiast poza salami za pomocą systemu elektronicznego, do którego każdy z posłów otrzymał odrębny kod.

Apel premiera o błyskawiczne głosowanie

Posiedzenie rozpoczęło się wystąpieniem premiera Mateusza Morawieckiego. Premier apelował o błyskawiczne zatwierdzenie ustawy, którą przygotował rząd. Przypomniał, co zakłada pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, m. in. Zwolnienie z ZUS. Zdaniem Morawieckiego tzw. tarcza antykryzysowa zapewni środki dla 40 proc. przedsiębiorców, dzięki którym zreorganizują pracę i utrzymają większość miejsc pracy. Mówił również o istotności pakietu socjalnego, który wciąż obowiązuje, m.in. dodatek 500 plus. Premier podkreślił również, że ma nadzieję, że za kilka miesięcy Europa i Polska będzie w znacznie lepszym położeniu, jeśli chodzi o koronawirusa. Zdaniem Mateusza Morawieckiego w dobrej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej będą te kraje, które będą miały dobrze dostosowane pakiety antykryzysowe.

Premier zapowiedział również, że Tarcza Antykryzysowa to dopiero początek działań, jeśli chodzi o zapobieganie kryzysowi gospodarczemu. W najbliższym czasie mają powstawać nowe rozwiązania dostosowane do sytuacji. Zapewniał, że jest otwarty na dialog zarówno z opozycją, jak i przedstawicielami związków zawodowych w Polsce.

Główne założenia antykryzysowe

Po wystąpieniu premiera głos zabrała Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz. Minister Rozwoju argumentowała zasadność zapisów ustawy. Podkreślała, że chodzi nie tylko o stan gospodarki, ale o wszystkie dziedziny życia. Mówiła, że, aby przepisy przyniosły pożądane efekty, potrzebna jest solidarność społeczna.

Emilewicz wspomniała o:

-tworzenie elastycznych zapisów ustawy, które będą zmieniać się w zależności od sytuacji;

-utworzenie nowego funduszu COVID-19, którym będzie dysponować premier;

Emilewicz przypomniała szczegóły ustawy pomocowej.

Zapisy dot. pomocy pracownikom i przedsiębiorcom zakładają m.in.:

-przedłużenie zasiłku dla rodziców dzieci, które nie chodzą do szkoły (rozszerzenie dla rodziców dzieci niepełnosprawnych)

-wprowadzenie pakietu ochrony miejsc pracy: nie ma limitów, jeśli chodzi o pomoc dla zakładów pracy, które obecnie znalazły się w kryzysie;

-zniesienie opłaty prolongacyjnej i ograniczenie biurokracji związanej ze zgłaszaniem wniosku;

-zniesienie składek na ZUS dla mikrofirm (zatrudniające od 1 do 9 pracowników);

-zniesienie na kwartał składek ZUS w rolniczym systemie ubezpieczeń społecznych;

-pożyczki z funduszu pracy (ok. 5 tys.) – po pół roku będą umorzone;

-w pakiecie znajdują się m.in. rozwiązania dla sektorów branżowych, m.in. dla sektora kultury i rozrywki oraz turystyki;

-rozluźnienia w prawie zamówień publicznych (znoszenie kar ustawowych ;

-zwolnienie z płatności czynszu wynajmujących powierzchnie w galeriach handlowych, a w przyszłośc zmniejszenie tego czynszu;

-pomoc pożyczkowa, której gwarantem jest Bank Gospodarstwa Krajowego (gwarancje do 80 proc.).

Przedstawiono również zmiany w ochronie zdrowia publicznego na czas epidemii:

-zawieszenie egzaminów u osób, które nie zdążą do nich podejść: w takiej sytuacji lekarz jest dopuszczony do wykonywania zawodu;

-włączenie do systemu lekarzy stażystów, osób z kursem pierwszej pomocy w czasie epidemii.

15-minutowe oświadczenia przedstawicieli klubów parlamentarnych

Podczas posiedzenia przedstawiciele klubów parlamentarnych przedstawili stanowiska klubów. PiS w pełni popiera zapisy ustawy. Z kolei przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej apelują m.in. o zwiększenie środków finansowych na służbę zdrowia i na pomoc większym firmom. Przedstawiciele KO krytykują założenia ustawy proponowanej przez rząd. Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz apelował o solidarność. Stanisław Tyszka z Kukiz'15 wnosił m.in. o ograniczenie biurokracji związanej ze składaniem wniosków o pomoc dla przedsiębiorców. Krzysztof Bosak (Koło Konfederacji) apelował m.in. o zniesieniu ZUSu dla wszystkich przedsiębiorców.

W sumie zgłoszono ponad 250 poprawek do proponowanej przez rząd ustawy.

[AKTUALIZACJA, 28 marca 2020, 12:50]

W sobotę nad ranem Sejm przyjął specustawę dotyczącą wsparcia przedsiębiorstw i pracowników, którzy ucierpieli z powodu epidemii koronawirusa. Za głosowało 343 posłów, przeciw 73, 19 wstrzymało się od głosu. W ustawie uwzględniono poprawkę wprowadzającą zmiany Kodeksu wyborczego i RDS.

koronawirus najnowsze informacje

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka