środa, 24 kwietnia 2024 10:25

Jak ochronić śliwki przed robakami?

Autor Katarzyna Domagała
Jak ochronić śliwki przed robakami?

Wiosna to idealny czas na działania, które ochronią przed inwazją szkodników drzewa śliwki. Oto skuteczne metody, które pomogą zabezpieczyć drzewka i zapewnić mu obfite plony.

Wiosna to czas, kiedy ogrodnicy powinni skupić swoje wysiłki na ochronie drzewek owocowych przed szkodnikami. Jednym z najpowszechniejszych problemów, z którymi borykają się ogrodnicy, są robaczywe śliwki. Jak czytamy w Onecie, to wynik żerowania larw owocówki śliwkóweczki — małego motyla o szarych skrzydełkach. Dorosłe osobniki pojawiają się w pierwszej połowie maja, a pod koniec lipca wylatuje drugie pokolenie.

Ważna jest czujność

Jaja, które są składane wcześniej, trudno zauważyć. Jednak dzień lub dwa przed wylęgiem larw, jesteśmy w stanie je dostrzec. Owoce z larwami w środku posiadają charakterystyczny wygryziony otworek. Larwa ma postać gąsienicy, która początkowo jest biała, a w ostatniej fazie rozwoju staje się intensywnie różowa. Osiąga ona długość maksymalnie 11 mm, a jej głowa jest czarno-brunatna i nie zmienia barwy podczas całego rozwoju.

Pierwszym objawem obecności tych szkodników są uszkodzone liście oraz rozerwane na dwie połówki owoce. Gąsienice zazwyczaj znajdziemy obok pestki. Zaatakowane przez robaki owoce o wiele szybciej dojrzewają i spadają z gałęzi, jednak nie nadają się one do spożycia ani nawet przetwarzania.

Fot.: Pixabay

Z pomocą przyjdą domowe środki

Aby zapobiec pojawieniu się robaków w śliwkach, najlepiej zastosować profilaktyczne domowe środki. Przede wszystkim w okresie wiosennym powinniśmy owinąć pień drzewa papierem falistym na wysokości około 30-50 cm nad ziemią. Dzięki temu robaki będą tworzyć swoje kryjówki na tej teksturze, więc później wystarczy raz na kilka tygodni wymieniać papier, aby pozbyć się problemu.

Dodatkowo, od kwietnia warto okrywać ziemię wokół drzew owocowych za pomocą folii lub cienkiej włókniny. To utrudni robakom dostęp do ziemi i uniemożliwi im złożenie kolejnych jaj.

Źródło: Onet

Fot.: Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka