czwartek, 25 kwietnia 2024 11:03

Jak pielęgnować trawnik, by był zielony i gęsty? Tak unikniesz żółtych plam!

Autor Katarzyna Domagała
Jak pielęgnować trawnik, by był zielony i gęsty? Tak unikniesz żółtych plam!

Zielony i gęsty trawnik to bez wątpienia marzenie każdego właściciela ogródka. To również dowód na to, że trawa jest zdrowa. Czasami zapominamy choćby o jego nawadnianiu. Jednak, jak informuje Onet, nie tylko podlewanie i regularne koszenie sprawi, że trawnik będzie piękny i zdrowy.

Okazuje się, że pielęgnacja trawnika nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy go tylko regularnie kosić. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się właściciele trawników, są żółte plamy. Możemy je zauważyć, gdy zbyt często eksploatujemy ten sam fragment  zieleni, na przykład rozkładając na nim kocyk, stawiając stół czy parasol.

Zżółkniały trawnik - przyczyny

Trawa, podobnie jak każda inna roślina, potrzebuje dostępu do światła i nie może być ciągle deptana czy przygniatana. Zwierzęta domowe, a konkretnie ich mocz, mogą być kolejnym powodem żółknienia trawnika. W przeciwieństwie do powszechnego mitu, odchody zwierząt nie są naturalnym  nawozem dla roślin. W rzeczywistości, mogą one przyczynić się do pogorszenia stanu trawnika.

Innym możliwym wyjaśnieniem dla żółtych plam na trawniku jest niedobór fosforu i potasu w glebie. W takim przypadku, warto zastosować odpowiednią odżywkę, na przykład nawóz z fusów kawy lub skórki bananowej. W sklepach dostępne są również gotowe środki.

Niekiedy za żółknienie trawnika odpowiadają zalegające na nim liście, a czasami to wina zbyt rzadkiego lub złego podlewania.

Fot.: Pixabay

Jak odpowiednio pielęgnować trawnik?

Ważne jest, aby dostosować częstotliwość  i obfitość podlewania do warunków atmosferycznych. Im jest cieplej, tym więcej wody potrzebujemy i tym częściej powinniśmy ją dostarczać. Najlepiej podlewać trawnik wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy większość wody nie wyparuje, a rośliny nie są narażone  na poparzenia.

Unikajmy tych czynników. Jeżeli mimo to pojawią się żółte plamy, zadbajmy o dodatkowe odżywienie roślin. Warto również w miejscu ubytków wysiać kolejne nasiona. Dzięki temu szybko uzupełnimy braki i będziemy mogli cieszyć się pięknym, zielonym ogródkiem.

Źródło: Onet

Fot.: Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka