wtorek, 23 kwietnia 2024 11:53

Komunia jak małe wesele. Ile kosztuje jej organizacja?

Autor Głos 24
Komunia jak małe wesele. Ile kosztuje jej organizacja?

Zbliża się maj, czyli sezon komunii. Dla wielu rodziców to nie tylko wyjątkowa uroczystość i moment w życiu ich dziecka, ale także spory wydatek. Jak sprawdził Onet, organizacja przyjęcia komunijnego może kosztować nawet tyle, co małe wesele. Na jaki wydatek powinni przygotować się rodzice?

W maju, miesiącu intensywnych komunijnych przygotowań, zarówno rodzice, jak i organizatorzy imprez stają przed wyzwaniami związanymi z organizacją uroczystości. Trendy w modzie komunijnej zmieniają się co pięć lat, a obecnie dominują alby o prostych krojach lub zdobione tiulem przy podszewce. W tym okresie restauracje i hotele prześcigają się w ofertach dla najmłodszych, a terminy są rezerwowane z wyprzedzeniem nawet dwóch lat.

Koszty: przyjęcie, strój komunijny, itd...

Monika, która organizuje przyjęcie komunijne dla swojej córki, zaprosiła 26 osób. Za "talerzyk" dla dzieci od siedmiu lat zapłaci pełną kwotę 250 zł, a menu obejmuje zupy, drugie dania, przystawki i słodki stół. Przyjęcie potrwa kilka godzin, a restauracja zapewnia animacje dla dzieci.

Niemniej jednak nie tylko przyjęcia, ale także stroje komunijne są kosztowne. W przypadku Moniki, za ozdobioną albę dla córki zapłaciła 580 zł, plus bolerko 200 zł, plus buty i żywy wianek. Wszystko wyniesie ją ponad 1 tys. zł.

Natomiast Beata, która organizuje skromniejsze przyjęcie komunijne dla swojego dziecka, planuje wydać około 7 tys. zł.

Obie matki zgodnie twierdzą, że w 90 proc. przypadków, prezentami komunijnymi są pieniądze. Chrzestni zazwyczaj ofiarują już po ponad 1 tys. zł, a dziadkowie po 2 tys. zł.

Fot.: Pixabay

Inne przygotowania

Przygotowania do komunii obejmują nie tylko aspekty materialne, ale także duchowe. W parafiach zaczynają się one we wrześniu, z obowiązkowymi spotkaniami co miesiąc i katechezami prowadzonymi przez proboszcza.

Fot.: Pixabay

Wśród nowości na przyjęciach komunijnych, popularne stają się "ścianki do robienia zdjęć". Są to mobilne przystrojone stelaże przygotowywane przez zewnętrzne firmy eventowe, z doczepionymi balonami, które można zabrać ze sobą.

W sklepach z ubraniami komunijnymi obserwuje się zmiany w modzie dziecięcej i gustach klientów. Obecnie popularne są kolorowe sztuczne wianki, a alby komunijne szyte są najczęściej z tkaniny odpornych na gniecenie, takich jak gabardyna.

Przyjęcia komunijne są coraz częściej kameralne, z ograniczoną liczbą gości. W hotelu Trio w Białymstoku majowe niedziele są obłożone z dużym wyprzedzeniem czasowym, a najczęściej organizowane są uroczystości dla 25-30 osób. Koszt przyjęcia w kompleksowym pakiecie komunijnym z tortem dla 30 osób to ok. 6,5 tys. zł.

Źródło: Onet

Fot.: Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka