czwartek, 26 marca 2020 14:37

Hiszpania: Z powodu zamknięcia zakładów pogrzebowych w hali lodowiska urządzono kostnicę

Autor Mirosław Haładyj
Hiszpania: Z powodu zamknięcia zakładów pogrzebowych w hali lodowiska urządzono kostnicę

Z powodu braku środków ochrony osobistej dla pracowników miejskiego zakładu pogrzebowego w Madrycie burmistrz miasta, Jose Luis Martinez-Almeida poinformował o konieczności jego bezzwłocznego zamknięcia. Jak podaje portal onet.pl, cytując CNN, włodarz Mardytu podjął decyzję o przekształceniu lodowiska na tymczasową kostnicę.

Burmistrz o swojej decyzji poinformował hiszpańskiego ministra zdrowia Salvadora Illę. Jak podaje onet.pl w uzasadnieniu Jose Luis Martinez-Almeida napisał, że miasto nie jest w stanie „kontynuować kremacji i pochówku ciał ofiar COVID-19".

Wcześniej pracownicy miejskiego zakładu pogrzebowego apelowali o pomoc rządu w dostarczeniu środków ochrony osobistej. Okazało się również, że to nie jedyny problem, ponieważ brakuje miejsca  w chłodniach na ciała zmarłych. Z tego powodu zaprzestano konserwacji, balsamowania i innych zabiegów estetycznych wszystkich zwłok.

Umieralność wśród chorych na koronawirusa w stołecznej dzielnicy Hortaleza jest tak duża, że w ogromnej hali lodowiska Palacio de Hielo, znanego także jako Ice Palace, zorganizowano tymczasową kostnicę. Ciała zmarłych transportowane są przez specjalne jednostki.

W Hiszpanii ogólna liczba zgonów wynosi już ponad 3 tysiące. Liczba zainfekowanych to ok. 47 tys. ludzi. Odsetek zakażonych koronawirusem, którzy wyzdrowieli wynosi zaledwie 11 proc. Jak podaje onet.pl: „Według danych Ministerstwa Zdrowia, prawie 70 proc. pacjentów w szpitalach i blisko 90 proc. zmarłych to osoby powyżej 60 lat, często z innymi schorzeniami chronicznymi.”

Wojsko dokonuje makabrycznych odkryć

Jak informuje portal rmf24.pl hiszpańska armia, która pomaga w zwalczaniu epidemii podczas kontroli domów opieki natrafiła na porzuconych pensjonariuszy, nad którymi nikt nie sprawuje opieki oraz ciała zmarłych podopiecznych takich ośrodków.

Przedstawicielka rządu Pedra Sancheza już zapowiedziała surowe konsekwencje wobec kierownictwa placówek, które dopuściły się takich zaniedbań. Osoby zarządzające domami opieki tłumaczyli, że nie mogli odsyłać zwłok do kostnicy, ponieważ była ona przepełniona.

Koronawirus w Małopolsce. Oprac. Głos24.pl
Infogram
koronawirus najnowsze informacje

Inf.: onet.pl, Twitter, rmf24.pl
Fot.: Twitter\Ruptly

Europa i świat - najnowsze informacje