poniedziałek, 29 sierpnia 2022 14:01

Hodowla i utrzymanie owadów karmowych

Autor kal
Hodowla i utrzymanie owadów karmowych

Hodowcy posiadający w domu płaza, gada czy pająka chcą zapewnić im jak najlepsze żywienie. W związku z tym często decydują się na dodatkowych lokatorów w swoim mieszkaniu czyli owady karmowe. Karmówka to podstawa żywienia tych zwierząt. Właśnie tym żywią się w naturalnych warunkach. Własna hodowla to wygodne, ale także ekonomiczne rozwiązanie. Owady karmowe powinny być podawane na świeżo, w związku z tym stały dostęp z hodowli to idealne rozwiązanie. Warto jednak liczyć się z tym, że biorąc za pupila gada czy płaza, trzeba liczyć się z dodatkowymi mieszkańcami domu w postaci owadów. Dla osób, które pragną zachować naturalny tryb życia w terrarium poleca się także owady - ekipa sprzątająca do terrarium.

Karmówka - hodowla

Owady karmowe to określenie, które obejmuje bardzo wiele gatunków owadów. Oznacza to, że każdy rodzaj będzie miał trochę inne wymagania co do żywienia i przechowywania, a także inne cechy charakterystyczne. Decydując się na założenie hodowli warto wiedzieć, jakie cechy charakterystyczne mają dane owady karmowe.

Jednym z najpopularniejszych gatunków karmówki, który posiada sklep terrartstyczny lesmantes.pl, który nie sprawia większych problemów w uprawie domowej jest karaczan argentyński. Nie wydziela on nieprzyjemnych zapachów, nie wydaje także żadnych dźwięków. Żywienie tych owadów także nie przysparza większych problemów. Jedzą praktycznie wszystkie rośliny, w tym także popularne warzywa. Dla zachowania odpowiedniej ilości składników odżywczych w ich diecie wystarczą natomiast płatki owsiane. Jedyny wyjątek stanowi sałata, która nie powinna być podawana żadnemu z gatunków karmówki.

Karaczany potrzebują podłoża, w którym będą mogły się zakopać. Wynika to z ich stylu życia. Są raczej powolne, a większość dnia spędzają właśnie w podkopach. Jeżeli planujesz założenie hodowli, to warto wiedzieć, że do rozmnażania się potrzebuje nieco wyższej temperatury, warto więc zadbać o odpowiednie podgrzewanie w pojemniku.

Popularne zwierzęta karmowe - świerszcz

Świerszcze, to także jeden z popularniejszych gatunków karmówki.  Jest on polecany, jako pokarm świeży dla większość gadów. Jednak warto pamiętać o tym, że świerszcze mają inne wymagania niż karaczany, a dodatkowo wydają odgłosy, które dla niektórych mogą być uciążliwe. Szczególnie ze względu na to, że ich porą aktywności jest wieczór oraz noc. Świerszcze potrafią naprawdę wysoko skakać, dlatego potrzebują także specjalnego pojemnika do uprawy. Istnieje duże ryzyko, że jeden z osobników wyskoczy podczas karmienia. Dlatego nie powinny być trzymane w większych koloniach, potrzebują raczej swobody i mniejszego zagęszczenia. W przeciwnym przypadku może dojść do kanibalizmu.

Jeżeli chodzi o żywienie to nie mają specjalnych wymagań. Jedzą wszystkie rośliny, w tym także warzywa. Dodatkowo mogą spożywać płatki owsiane.

Przy niewielkiej grupie osobników ich zapach jest praktycznie niewyczuwalny. Jedynym mankamentem jest charakterystyczny dźwięk świerszcza, który dla jednych może być przyjemny, a dla innych stanowić wieczorne utrapienie.

Do rozmnażania natomiast potrzebują osobnego pojemnika, z wilgotnym podłożem. Takie warunki są dla nich idealne do składania jaj.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka