niedziela, 2 października 2022 06:00

Horrendalnie drogi prąd. Miasto musi oszczędzać

Autor Katarzyna Jamróz
Horrendalnie drogi prąd. Miasto musi oszczędzać

Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie zapoznał się z ofertami, które wpłynęły w ramach przetargu na dostawę energii elektrycznej dla miasta. Pojawiła się tylko jedna oferta na energię dla oświetlenia ulicznego, do tego pięciokrotnie przekraczająca cenowo dzisiejsze stawki. Czy w związku z wysokimi cenami prądu Tarnów czeka kryzys energetyczny?

Na przetarg na dostawę energii elektrycznej dla potrzeb Tarnowa, rozpisany przez ZDiK wpłynęła tylko jedna oferta od PGE Obrót, dotycząca wyłącznie zasilania oświetlenia ulicznego. Była one pięciokrotnie wyższa niż cena, którą miasto zapłaci za oświetlenie uliczne w bieżącym roku. Obecnie jest to kwota ok. 4 mln zł, oferta PGE opiewała na 20 mln 237 tys. zł. Nie wpłynęła żadna oferta na zasilanie energią elektryczną wszystkich miejskich instytucji. W tej sytuacji przetarg został unieważniony i będzie rozpisany nowy. Jak wynika z informacji napływających z całego kraju, z podobnymi wzrostami cen energii w przetargach borykają się wszystkie samorządy – firmy dostarczające energię żądają kwot o 400-500 lub nawet 900 procent wyższych niż obowiązujące obecnie. W tej sytuacji miasta i gminy intensyfikują oszczędzanie wszystkich nośników energii, co wiąże się m.in. z częściowym wyłączaniem oświetlenia ulicznego. Podobnie będzie w Tarnowie.

Obecnie wyłączana jest iluminacja wszystkich obiektów w mieście i nocne oświetlenie parków, a Zarząd Dróg i Komunikacji opracowuje plan częściowych wyłączeń ulicznych latarni. W tym celu w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Tauronu i Grupy Azoty, które to firmy zawiadują większością miejskiego oświetlenia – to około 9 tysięcy lamp. Jest to dość skomplikowana logistycznie operacja, bowiem latarnie można wyłączać określonymi partiami i obszarowo, nie da się np. wyłączyć co drugiej lub co trzeciej. Tego problemu nie ma w przypadku lamp należących do miasta (ok. 2700 sztuk), które można w dowolny sposób wyłączać zdalnie.

– Oczywiście podstawowym założeniem jest, aby wyłączenia ulicznego oświetlenia nie wpływały na bezpieczeństwo tarnowian, dlatego bardzo uważnie analizujemy plan wyłączeń – deklarował prezydent Roman Ciepiela. Ale miasto misi zaciskać pasa. Na polecenie prezydenta energetyk miejski opracował rozporządzenie w formie zestawu kompleksowych zaleceń dla szefów wszystkich miejskich instytucji – te działania powinny znacząco zmniejszyć opłaty za nośniki energii. To m.in. ścisłe kontrolowanie poziomu oświetlenia pomieszczeń korytarzy i innych części wspólnych, wyłączenie nocnego oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, obniżenie temperatury w pomieszczeniach do 18-19 stopni, obniżenie temperatury wody w kranach itp. W centrum miasta do minimum zostaną ograniczone wszelkie świąteczne dekoracje świetlne. – Ceny prądu i innych nośników energii są szaleńczo wysokie, miasta ich nie udźwigną, dlatego, podobnie jak inne samorządy w kraju, domagamy się od rządu podjęcia poważnych i głęboko przemyślanych działań osłonowych i mamy nadzieję, że takowe bardzo szybko zostaną wprowadzone – mówił Roman Ciepiela. – Stoimy przed bardzo poważnym wyzwaniem, biorąc pod uwagę fakt, że koszty nośników energii drożeją pięcio-sześciokrotnie, a wpływy do budżetu miasta maleją. Przypomnę tylko, że według danych Związku Miast Polskich z 19 września, wskutek polityki podatkowej rządu wpływy z podatku PIT do budżetu Tarnowa zmniejszają się w latach 2019-2023 o ponad 115 milionów złotych.

O obecnej sytuacji miasta, która spowodowana jest wysokimi cenami prądu i o dalszym planie Tarnowa na oszczędzanie porozmawialiśmy z rzecznikiem prezydenta, Ireneuszem Kutrzubą.

Oświetleniem w mieście zarządza po części miasto, a po części Tauron. Czy będziecie zwracać się państwo do dostawcy energii o wyłączenie części lamp?

– W przypadku ulicznych lamp będących własnością miasta można wyłączyć od 1/3 do 2/3, bowiem jest to bardzo jasne oświetlenie ledowe i po wyłączaniu części jasność na ulicach będzie wystarczająca. 23 września przeprowadzono odpowiednie eksperymenty. Nasze oświetlenie zarządzane jest zdalnie, więc w każdej chwili można lapmy włączać i wyłączać. W przypadku lamp w posiadaniu Tauronu i Grupy Azoty trzeba je wyłączać punktowo, ręcznie i jest to działanie długotrwałe. Prowadzone są w tej sprawie rozmowy.

Przetarg na dostawę energii elektrycznej zakończył się niepowodzeniem i zostanie rozpisany na nowo. Czy na ten moment miasto może już szacować  o ile energia będzie droższa?

– Może szacować wyłącznie na podstawie cen obowiązujących na giełdzie energii elektrycznej, a te codziennie ulegają zmianie. Konkrety będą po otwarciu ofert złożonych w ramach kolejnego przetargu. Trzeba też pamiętać, że rząd podczas swojego ostatniego posiedzenia zajął się działaniami osłonowymi, m.in. dla samorządów. Być może ceny zostaną zamrożone. Okaże się to po decyzjach podjętych przez Sejm.

W ubiegły piątek, prezydent Roman Ciepiela podpisał zarządzenie w sprawie regulaminu gospodarowania energią w budynku użyteczności publicznej. Czy w przypadku krytycznej sytuacji na rynku paliw i energii miasto planuje podjęcie dalszych kroków? Mam tutaj na myśli np. przejście szkół na pracę zdalną tudzież czasowe ograniczenie funkcjonowania placówek jak np. DPS-ów, basenów?

– Nauczanie zdalne to ostateczność. Ograniczanie działania DPS-u nie wchodzi w rachubę. Baseny owszem - można oszczędzać na obniżaniu temperatury wody.

Jaki jest dalszy plan miasta na oszczędzanie? Czy w obecnej sytuacji z jaką borykają się wszystkie samorządy w Polsce możemy mówić o realizacji planowanych inwestycji czy może te pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc mieszkańcom w okresie jesienno-zimowym?

– To tak nie działa. Działalność finansowa samorządów jest określana przez ustawy, wydatki i inwestycje to coś innego niż wydatki bieżące, np. na oświetlenie miasta czy energię dla obiektów miejskich. Również pomoc dla mieszkańców jest regulowana ustawami i uchwałami Rady Miejskiej. W działalności samorządowej praktycznie prawie nie ma możliwości przekładania pieniędzy "z kieszeni do kieszeni".

Fot. Wikimedia Commons/Andrzej Otrębski

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka