czwartek, 21 maja 2020 07:44

IMGW ostrzega. W nocy temperatura może spaść nawet poniżej zera. Będzie padać

Autor Mirosław Haładyj
IMGW ostrzega. W nocy temperatura może spaść nawet poniżej zera. Będzie padać

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami dla jedenastu województw, w tym małopolskiego. Temperatura w nocy z czwartku na piątek w niektórych rejonach może spaść nawet do -1 stopnia poniżej zera.

IMGW prognozuje, że temperatura w nocy z czwartku 21 na piątek 22 maja będzie wynosiła od 0°C na północnym wschodzie do 7°C na zachodzie kraju. W rejonach podgórskich miejscami może spaść do -1°C. Powieje, ale wiatr będzie słaby z kierunków zmiennych, jedynie wysoko w górach umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, północny i północno-wschodni.

W związku z ochłodzeniem wprowadzono pierwszy stopień ostrzeżenia przed przymrozkami w województwach:

  • pomorskim i kujawsko-pomorskim (ostrzeżenie ważne będą do godziny 7:00 w piątek),
  • warmińsko-mazurskim i podlaskim, (ostrzeżenie ważne będą do godziny 7:00 w sobotę),
  • mazowieckim i lubelskim (ostrzeżenie ważne będą do godziny 7:00 w piątek),
  • łódzkim (w powiatach: rawskim, tomaszowskim, skierniewickim, Skierniewice, brzezińskim, łódzkim wschodnim, Łódź, zgierskim, łowickim, kutnowskim, łęczyckim i poddębickim ostrzeżenie ważne będą do godziny 7:00 w piątek),
  • wielkopolskim (w powiatach: kolskim, tureckim, konińskim, Konin, słupeckim, gnieźnieńskim, wągrowieckim, obornickim, chodzieskim, pilskim, złotowskim i czarnkowsko-trzcianeckim ostrzeżenie obowiązywać będą do godz. 6:00 w piątek),
  • podkarpackim (w powiatach: lubaczowskim, przeworskim, jarosławskim, przemyskim, Przemyśl, bieszczadzkim, leskim, sanockim, brzozowskim, krośnieńskim, jasielskim ostrzeżenie obowiązywać będą od godziny 23:30 w czwartek do godziny 6:00 w piątek),
  • małopolskim (w powiatach: gorlickim, nowosądeckim, nowotarskim, tatrzańskim, suskim ostrzeżenie obowiązywać będą od godziny 23:30 w czwartek do godziny 6:00 w piątek),
  • śląskim (w powiecie żywieckim. W tym regionie alarm będą obowiązywać od godziny 23:30 w czwartek do godziny 6:00 w piątek).

W piątek popada

W dzień zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. We wschodniej połowie kraju, lokalnie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12°C na wschodzie i miejscami nad samym morzem do 20°C na zachodzie. W rejonach podgórskich od 13°C do 15°C. Wiatr słaby, przeważnie z kierunków zmiennych. Wysoko w górach okresami umiarkowany i porywisty, z kierunków północnych.

W nocy we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, a w zachodniej duże i tam postępujące od zachodu opady deszczu. Temperatura minimalna od 1°C do 4°C na wschodzie i w rejonach podgórskich, od 5°C do 8°C w centrum i od 8°C do 10°C na zachodzie. Na północnym wschodzie przygruntowe przymrozki do -2°C. Wiatr słaby stopniowo wzmagający się do umiarkowanego, na północnym zachodzie porywistego, południowo-wschodni i południowy.

Sobota pochmurna

W sobotę zachmurzenie przeważnie duże, tylko na krańcach wschodnich małe i umiarkowane. Na zachodzie i w centrum kraju okresami opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym i możliwe burze. Lokalnie na zachodzie prognozowana wysokość opadu do 15 mm. Temperatura maksymalna od 13°C do 17°C tylko na krańcach wschodnich od 17°C do 20°C, a nad samym morzem około 12°C. Wysoko w górach od 7°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, po południu na zachodzie skręcajacy na południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr porywisty. W czasie burz porywy do 70 km/h.

Opis meteorologiczny: IMGW
Fot.: IMGW

Małopolska - najnowsze informacje