wtorek, 17 sierpnia 2021 07:33

Intensywne burze znów szalały nad Sądecczyzną. Ponad 230 odbiorców bez prądu

Autor Aleksandra Tokarz
Intensywne burze znów szalały nad Sądecczyzną. Ponad 230 odbiorców bez prądu

Minionej nocy, zgodnie z zapowiedziami synoptyków, nad Sądecczyznę nadszedł układ burzowy. Intensywnym opadom deszczu towarzyszyły liczne wyładowania atmosferyczne. Strażacy interweniowali raz za razem. Nawałnica łamała bowiem drzewa, które następnie pozbawiały mieszkańców prądu.

- W wyniku intensywnych burz w gminie Gródek nad Dunajcem uszkodzone zostały cztery stacje transformatorowe na liniach średniego napięcia - informuje Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Awarie odnotowano także w innych miejscowościach - Korzennej, Grybowie, Siołkowej, Starym Sączu czy Witowicach Górnych.

Prąd nie dociera obecnie do 231 odbiorców. Jak informuje TAURON Dystrybucja S.A. dostawy energii elektrycznej do tych gospodarstw zostaną przywrócone dziś po godz. 10.

W Kamionce Wielkiej, jeszcze wczorajszego wieczora, strażacy usuwali powalone od silnych podmuchów wiatru drzewo. To spało na samochód. - Na szczęście nikt nie ucierpiał - relacjonują strażacy z OSP Bogusza.

Nad ranem strażacy z OSP Królowa Górna zadysponowani zostali do drzewa powalonego na linie energetyczne. - Po dojechaniu na miejsce zdarzenia rozpoznano, że na liniach oświetlenia drogowego tuż nad droga znajdują się dwa duże drzewa. Na miejsce zostało zadysponowane pogotowie energetyczne. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia strażacy w bezpieczny sposób usunęli drzewo. Linie energetyczne nie zostały uszkodzone - relacjonują.

W nocy przez południowo-wschodnią Polskę przemieszczał się bowiem bardzo aktywny układ burzowy, któremu towarzyszyły ulewne opady deszczu, a także silne porywy wiatru.

Wciąż obowiązuje jednak alert wydany przez Biuro Prognoz Meteorologicznych. Do godz. 12:00 prognozowane są intensywne opady deszczu, także burzowe, które będą powodować wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne, do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Jak informuje IMGW przed nami pochmurny i deszczowy dzień. Burze prognozuje się głównie na wschodzie i północy (opady 15-25 mm). Temperatura maks. od 17°C do 21°C, na południowym zachodzie do 22°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty. Na zachodzie i północy kraju w porywach do 70km/h, a nad morzem do 85km/h.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje