piątek, 9 lipca 2021 09:38

Jak przygotować idealne ogórki małosolne?

Autor Głos 24
Jak przygotować idealne ogórki małosolne?

Ogórki małosolne to lubiany, ceniony i łatwy w przygotowaniu przysmak. Z reguły wystarczą zaledwie 2-3 dni, aby były gotowe. Z ich przyrządzeniem bez trudu poradzą sobie nawet niedoświadczone osoby, jednak warto skorzystać z kilku specjalistycznych porad. W ten sposób przygotować można ogórek małosolny idealny pod każdym względem - smaku, aromatu oraz chrupkości. Znaczenie ma zarówno czas przygotowywania, jak i sposób układania oraz rodzaj zastosowanych dodatków.

Przygotowanie ogórków małosolnych

Im dłużej ogórki przebywają w słoiku, tym mocniej się kiszą. Aby utrzymać ich małosolny charakter, najlepiej poczekać z konsumpcją do zmętnienia wody. Z reguły taki przysmak jest gotowy już po kilkudziesięciu godzinach, a maksymalnie trzech dniach. Ogórki pozostają małosolne jedynie przez pewien czas, po czym zaczynają fermentować i zamieniają się w kiszonki. Warto więc przygotować je w taki sposób, aby w obu formach smakowały znakomicie. Jeżeli zaprawiana jest ich dość duża ilość, warto dodać nieco więcej soli. W ten sposób ogórki lepiej się zakonserwują, co pozwoli na spożywanie pysznych kiszonych zimą. Przepis na ten przysmak jest bardzo prosty. Poza ogórkami gruntowymi potrzebna będzie woda, sól, chrzan, czosnek i kilka gałązek kopru, a opcjonalnie także liście dębu lub wiśni.

Przygotowywanie ogórków małosolnych
Przygotowywanie ogórków małosolnych

Zalewa dla ogórków małosolnych

Kiszenie ogórków małosolnych wymaga przede wszystkim przygotowania odpowiedniej zalewy. Zgodnie z przepisem pod adresem https://kulinarneprzeboje.pl/ogorki-malosolne/, na jeden litr wody przypadać powinna jedna czubata łyżka soli. W jednym litrowym słoiku mieści się około 500 ml zalewy. Na początek należy zagotować wodę i dodać sól, a następnie wymieszać i ostudzić. Chrzan i czosnek najlepiej podzielić na mniejsze kawałki. Ogórki pakować można do różnych pojemników - w przypadku małosolnych najlepiej sprawdzi się kamionka, natomiast do zaprawy na zimę wymagane są słoiki. Na dnie wrzucić należy liść chrzanu, ząbek czosnku, część kopru oraz kawałek chrzanu, a następnie stosunkowo ciasno układać ogórki. Najlepiej umieszczać je pionowo, częścią jasną do góry. Pomiędzy ogórki również należy powpychać koper, chrzan i czosnek.

Kiszenie ogórków małosolnych

Na małosolne najlepiej nadają się ogórki małe i średniej wielkości, za to o większych brodawkach. Warto nabyć je od zaufanego gospodarza lub pozyskać z własnej uprawy, o ile istnieje taka możliwość. Aby prawidłowo przygotować ogórki małosolne, trzeba je zalać w całości przegotowaną letnią wodą z solą. Jeżeli w kamionce lub słoju jest luz, warto na samej górze umieścić talerzyk i docisnąć go celem uniemożliwienia wypływu. Ogórki warto ciasno poupychać, a także w całości zanurzyć pod wodą. Słoik przykryć można gazą lub wieczkiem, pamiętając o utrzymaniu dostępności powietrza. Kiszenie ogórków małosolnych powinno się odbywać w miejscu zacienionym, ponieważ na słońcu zgniją. W ciągu 2-3 dni woda zacznie mętnieć, co stanowi sygnał o gotowości ogórków do spożycia. Z każdym kolejnym dniem będą się kisić coraz mocniej. Zaprawę tę przygotować można również na wyjeździe, nawet bez dostępu do kamionki czy słoika - w takim przypadku warto wyszukać przepis na ogórki małosolne na sucho.

Przygotowywanie ogórków małosolnych
Przygotowywanie ogórków małosolnych

Sposób na idealne ogórki małosolne

Największym problemem przy robieniu małosolnych i kiszonych są puste, duże dziury wewnątrz ogórków. Ich obecność zależy od wielu czynników. Aby zapobiec temu zjawisku, najlepiej kupować odmiany pozbawione dużych komór nasiennych. Na tworzenie się dziur wpływa też rodzaj oraz ilość nawozu, który zastosował gospodarz. Najlepsze są środki naturalne, natomiast syntetyczne mogą zepsuć przetwory i szkodzą zdrowiu. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia nawadniania w czasie uprawy, które powinno być ciągłe. Suchość szkodzi ogórkom, dlatego wymagają odpowiednio dużo wody. Podczas zakupów warto więc przede wszystkim zweryfikować gatunek ogórka, a także sprawdzić wielkość brodawek. Kwestie związane z nawożeniem i nawadnianiem pozostają poza kontrolą, dlatego najlepiej po prostu kupić ogórki ze sprawdzonego i dobrego źródła.

Gotowanie - najnowsze informacje

Rozrywka