czwartek, 2 stycznia 2020 09:27

Jak samemu rozliczyć PIT?

Autor Bernard Szwabowski
Jak samemu rozliczyć PIT?

Samodzielne rozliczenie PIT kojarzy się z czymś czasochłonnym i skomplikowanym, dlatego też wiele osób prosi o pomoc znajomych lub księgowych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zamiast tego możesz jednak skorzystać z prostego programu do obliczania pitów.

  1. Czy program do pitów jest potrzebny?
  2. Jak uniknąć błędów przy rozliczaniu PITu?
  3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu do PIT?

Wspomniane narzędzie nie tylko pozwoli ci w domowym zaciszu wypełnić niezbędne dokumenty, ale też od razu przesłać wypełniony PIT do odpowiedniej instytucji. Otrzymasz wówczas elektroniczne potwierdzenie nadania, które uchroni cię przed problemami w przypadku ewentualnej kontroli skarbowej.

Czy program do pitów jest potrzebny?

Chociaż nikt nie wymaga od podatników, aby przy rozliczaniu korzystali z nowoczesnego programu do pitów, to korzystanie z takiego narzędzia wiąże się z wieloma korzyściami. Jedną z nich jest to, że nawet jeżeli masz do rozliczenia wiele dokumentów, to uda ci się wszystko zrobić w ciągu kilkunastu minut. Jest to możliwe dzięki temu, że program automatycznie zaczyta najważniejsze informacje. Pozostanie ci tylko wypełnić dodatkowe pola oraz potwierdzić prawidłowość przesyłanych danych. Jeżeli wybierzesz rozliczenie pit online, nie będziesz nawet musiał drukować wypełnionego dokumentu i wysyłać go pocztą, gdyż możesz to zrobić bezpośrednio z aplikacji. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że na twoją skrzynkę mailową przyjdzie potwierdzenie nadania, które będziesz mógł zachować na wypadek kontroli skarbowej. Jeżeli okaże się, że przysługuje ci zwrot podatku, to wysłanie PITu drogą elektroniczną przyśpieszy otrzymanie pieniędzy.

Jak uniknąć błędów przy rozliczaniu PITu?

Ponieważ dokumenty typu PIT są dość rozbudowane, to nawet samo przepisywanie wartości z poszczególnych pól może skończyć się popełnieniem błędu. To natomiast uniemożliwi wysłanie całej deklaracji. Na szczęście program, w którym obliczysz między innymi pit 39, 28, 36 oraz 37 ma wbudowane narzędzie, które na bieżąco weryfikuje podane informacje. Dzięki temu zyskujesz pewność, że dokument zostanie prawidłowo przygotowany.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu do PIT?

W internecie możesz znaleźć różne programy do składania pitów za 2019 rok. Dostępne są zarówno takie aplikacje, które trzeba pobrać, a następnie zainstalować na komputerze, jak również programy uruchamiane online. Przed rozpoczęciem korzystania z jednego z takich narzędzi zwróć natomiast uwagę na to, czy aplikacja jest na bieżąco aktualizowana i uwzględnia zmiany w przepisach.

undefined

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje