poniedziałek, 31 sierpnia 2020 10:20

Jak urządzić nowoczesny salon z jadalnią?

Autor Głos 24
Jak urządzić nowoczesny salon z jadalnią?

Salon łączony z jadalnią jest jednym z najdłużej utrzymujących się trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Doskonale wpisuje się w ideę nowoczesnych pomieszczeń uniwersalnych oraz otwartych przestrzeni hybrydycznych. Ich nadrzędnym celem jest osiągnięcie jak największej funkcjonalności przy minimalnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni. Aby tak wydzielona strefa wspólna nie wydawała się przeładowana lub niespójna, należy zadbać o minimalizm i odpowiednią aranżację przestrzeni. Sprawdź, jak można urządzić nowoczesny salon z jadalnią!

Jadalnia w salonie to rozwiązanie bardzo praktyczne pod wieloma względami. Świetnie sprawdza się w mieszkaniach o niewielkim metrażu, w których nie można sobie pozwolić na swobodne wydzielanie stref użytkowych. Jest też idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy kuchnia jest zbyt mała, by można zaaranżować w niej wygodną jadalnię. Jednak trend łączenia salonu z jadalnią jest równie popularny w dużych domach i mieszkaniach o większym metrażu. Taka organizacja przestrzeni jest bowiem nie tylko sposobem na funkcjonalne wykorzystanie powierzchni, ale przy tym znacznie wykracza poza aspekty wyłącznie użytkowe. Tak zintegrowane wnętrze staje się sercem życia towarzyskiego i rodzinnego, łącząc wspólne spożywanie posiłków z miejscem odpoczynku i relaksu. Pamiętaj, że minimalizm jest żelazną zasadą nowoczesnego wystroju wnętrz. Odpowiednio wydzielona strefa jadalniana powinna składać się wyłącznie ze stołu oraz krzeseł. Warto więc dobrze przemyśleć wybór mebli, jeśli chcemy zadbać o wszystkie aspekty funkcjonalne. Krzesła do jadalni powinny być wygodne i odpowiednio dobrane do wysokości stołu. On sam zaś powinien pomieścić odpowiednią ilość osób. W mniejszych optycznie wnętrzach świetnie sprawdzi się np. włoski stół rozkładany. Na co dzień nie zajmie dużo miejsca, a w razie potrzeby pozwoli łatwo dostosować jadalnię do większej liczby gości. Względy praktyczne to jednak nie wszystko!

Spójność, nie jednolitość

Przy wyborze odpowiednich mebli do salonowej jadalni, warto zadbać o spójność stylistyczną wnętrza. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest wyposażenie obu stref w meble z tej samej kolekcji. W myśl tej zasady, jeśli zdecydujesz się na włoski stół rozkładany utrzymany w prostej stylistyce, do salonu powinieneś wybrać sofę w stylu minimalistycznym. Jednak aktualne trendy wnętrzarskie zakładają, że spójność to nie tylko jednolitość i monotonia, a odważne łączenie różnych stylów staje się wyznacznikiem nowoczesnych aranżacji. W przestrzeniach wielofunkcyjnych wszystkie strefy powinny zresztą zachować pewną odrębność i własny charakter, ich całkowita jednorodność nie jest więc do końca dobrym rozwiązaniem. Możesz symbolicznie wyróżnić strefę jadalnianą np. wybierając stół, który wizualnie mocno kontrastuje z wystrojem salonu. Zadbaj wówczas, by krzesła do jadalni nawiązywały do stylistyki salonu formą lub kolorem. Estetyczną spójność wnętrza można osiągnąć na wiele sposobów, czasem wystarczy skupić się na detalach. Możesz dowolnie integrować strefy przy pomocy kolorystycznie dobranych dodatków lub pasujących do siebie wzorów. Możliwości jest nieskończona ilość! Należy tylko pamiętać, że w przestrzeniach łączonych spójność nie równa się jednolitości. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym wnętrzu, warto stawiać na minimalizm. Dużo łatwiej wówczas integrować i kontrastować poszczególne strefy przy pomocy odpowiednio zestawionych dodatków i dekoracji.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje