wtorek, 7 lutego 2023 11:31

Jak wybrać mleko modyfikowane?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wybrać mleko modyfikowane?

WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia. Jeśli jednak z różnych przyczyn mama nie może karmić, z pomocą nadchodzi mleko modyfikowane. Jak je wybrać? Czym się kierować w podjęciu decyzji?

Skład mleka kobiecego a modyfikowanego

Mleka poszczególnych gatunków ssaków znacznie się do siebie różnią. Dla niemowlęcia najbardziej odpowiednie jest mleko jego matki, którego skład zmienia się w zależności od wieku dziecka, a nawet jego kondycji zdrowotnej. Mleko dla niemowląt tworzy się z mleka zwierząt: krów i kóz. W procesie produkcji obniża się zawartość białka, zwiększa ilość tłuszczów nienasyconych, a dodatkowo wzbogaca witaminami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju dziecka, czyli A, E, D, C. Do mlek modyfikowanych producenci dodają także jod, prebiotyki stymulujące układ immunologiczny i żelazo zapobiegające rozwojowi niedokrwistości.

Podstawowe informacje przed wyborem mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane powinno odpowiadać zapotrzebowaniu organizmu małego dziecka, dlatego najważniejszą kwestią jest dopasowanie produktu do wieku malucha. Mleko dla noworodków oznaczone jest cyfrą 1 i zazwyczaj zaleca się je podawać do 6 miesiąca życia. Po tym czasie powinno się zmienić mleko na produkt z cyfrą 2. Po ukończeniu pierwszego roku życia czas na przejście na mleko z cyfrą 3. Dla starszaków powyżej drugiego roku życia przeznaczone jest mleko modyfikowane z cyfrą 4.

Zdrowie dziecka a mleko modyfikowane

W aptekach i renomowanych drogeriach dostępne są mleka modyfikowane dostosowane do potrzeb dzieci z wyjątkowymi wymaganiami żywieniowymi wynikającymi z alergii pokarmowych, wzdęć, zaparć, biegunek czy kolek. Przed wyborem konkretnego mleka warto zasięgnąć opinii pediatry: dobrze jest także konsultować ewentualne zmiany mleka i pamiętać, że nigdy nie powinny być one przeprowadzane gwałtownie.

Najwyższej jakości mleka modyfikowane zapewniają prawidłową podaż niezbędnych składników odżywczych: witamin, minerałów i pierwiastków. W połączeniu z wprowadzaniem różnorodnych produktów żywnościowych zapewnia to zbilansowaną i kompleksową dietę dla rozwijającego się malucha.

Należy jednak mieć na uwadze, aby mleka modyfikowane kupować ze sprawdzonych źródeł, przechowywać je zgodnie ze wskazaniami producenta i pod żadnym pozorem nie podawać dziecku mleka przeterminowanego lub zbyt długo otwartego. Wygodnym sposobem zamawiania mleka modyfikowanego w dobrej cenie jest zakup online, np. w sprawdzonej drogerii Bee.pl.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka