czwartek, 2 grudnia 2021 13:47

Jakie czynniki wpływają na smak kawy?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie czynniki wpływają na smak kawy?

Jeśli dobrej jakości kawa speciality ma smakować wyśmienicie, to trzeba ją przygotować w umiejętny sposób. Jest wiele czynników, które decydują o tym, jak będzie smakować kawa. Wymienić można gatunek kawy, jakość ziaren i sposób ich zmielenia. Znaczenie ma nawet kwestia przechowywania i metody parzenia kawy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że o smaku napoju decyduje także użyta woda i jej temperatura oraz stosunek wody do ilości użytego surowca. Jak widać, jest tego sporo, co pozwala eksperymentować ze smakami.

Od czego zależy smak kawy?

Największy wpływ na smak kawy ma oczywiście jakość i rodzaj użytego surowca. Trzeba mieć wobec tego na uwadze pochodzenie ziaren, to gdzie rosły rośliny. Liczą się nawet warunki klimatyczne, stan gleby, wysokość upraw. W zależności od plantacji, ziarna będą mieć inne walory smakowe. W niektórych wyczuwa się nutę cytrusową, w innych korzenną czy nawet czekoladową. Położenie geograficzne ma ogromne znaczenie, na bardziej aromatyczne kawy można liczyć w przypadku surowca z upraw wyżynnych. Jeśli kawowce rosły w ciepłym i wilgotnym klimacie, to przekłada się to na szybkie dojrzewanie owoców, więc ziarna nie zdążą nawet rozwinąć pełnego profilu smakowego. Zupełnie inna będzie kawa arabica niż robusta, ta pierwsza ma delikatny smak, a druga jest niezwykle gorzka i mocna. Nic więc dziwnego, że miesza się oba rodzaje ziaren, aby zbalansować smak. Kolejną kwestią jest metoda obróbki ziaren: mokra pozwala na uzyskanie delikatnej i kwaskowatej kawy. W przypadku obróbki na sucho napój będzie mocniejszy i słodszy. Istotny jest stopień palenia ziaren. Kawa jasno palona ma specyficzny smak, czuć wyraźnie kwaskowatość. Średnie palenie zmniejsza ją i dodaje nutki karmelowej. Kawa ciemno palona jest wyrazista w smaku.

Jakie czynniki decydują o walorach smakowych kawy?

Na smak kawy wpływa nawet stopień jej zmielenia, sposób i czas przechowywania ziaren. Mają one tendencję do szybkiego utleniania się, dlatego należy mielić je bezpośrednio przed użyciem. Im drobniej będzie zmielona kawa, tym uzyska się mocniejszy smak i aromat. Jeśli komuś zależy na łagodniejszym napoju, to należy grubo zmielić ziarna. Kawę powinno się przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, jeśli ma zachować swoje pierwotne walory. Kolejną kwestią jest jakość użytej wody, najlepsza będzie filtrowana, nie należy używać butelkowanej ze względu na jej skład. Zbyt mała zawartość minerałów w wodzie sprawia, że napój staje się kwaśny i mało w nim słodkości. Z kolei zbyt duża ich ilość przyczynia się do spotęgowania gorzkości. Znaczenie ma także temperatura wody, nigdy nie należy zalewać ziaren wrzątkiem, co prowadzi do błyskawicznego odparowania olejków eterycznych. Optymalną temperaturą będzie od 85 do 96 stopni Celsjusza.

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że podczas przygotowania kawy istotne jest dobranie odpowiednich proporcji wody i ziaren. Jeśli da się za mało wody, to kawa stanie się gorzka i bardzo intensywna w smaku. Z kolei zbyt mało surowca skutkuje napojem rozrzedzonym i niemalże bezsmakowym. Przyjmuje się, że na każde 100 ml wody powinno przypadać średnio 7 gramów kawy. Oczywiście każdy ma indywidualne preferencje smakowe, dlatego trzeba eksperymentować w celu znalezienia dla siebie najlepszego wariantu. Istotna jest także metoda parzenia kawy. Jej miłośnikom można polecić przede wszystkim ekspresy ciśnieniowe, które ułatwiają zrobienie pysznej kawy. Jeśli doda się jakieś dodatki do niej, to oczywiście zmieni to smak napoju. Inaczej smakuje kawa z mlekiem roślinnym, zwierzęcym, w proszku, spienionym, ciepłym lub zimnym. Nawet sposób podania kawy wpływa na jej walory smakowe, a dokładnie rodzaj i kształt naczynia.

Gotowanie - najnowsze informacje

Rozrywka