wtorek, 22 grudnia 2020 08:31

Jakie ograniczenia czekają Polaków od 28 grudnia? Opublikowano rozporządzenie

Autor Aleksandra Tokarz
Jakie ograniczenia czekają Polaków od 28 grudnia? Opublikowano rozporządzenie

Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Czekają nas m.in. ograniczenia w działalności hoteli i galerii handlowych.

Od 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski przemieszczanie się osób jest możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Zgodnie z rozporządzeniem od 31 grudnia do 17 stycznia obowiązywać będą m.in. ograniczenia w działalności hoteli. Zgodnie z rozporządzeniem z zakwaterowania w hotelach będą mogli korzystać m.in. medycy, załogi samolotów, kierowcy transportu drogowego. Będą mogły działać hotele robotnicze lub dla pracowników sezonowych.

W terminie tym ograniczona zostanie też działalność galerii handlowych. W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m.kw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. W miejscach tych będą mogły jednak działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowalne, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.

“Rząd nas oszukał”. O problemach krakowskich restauratorów rozmawiamy z Przemysławem Husem, właścicielem Ministerstwa Tajemnic
Krakowscy restauratorzy borykają się z locdownem. Czy mogą liczyć na pomoc? Czy udało im się przetrwać? O problemach branży rozmawiamy z Przemysławem Husem, właścicielem kilku lokali gastronomicznych w Krakowie.

Dodatkowo w dniach 28 grudnia - 17 stycznia nie będą mogły działać: dyskoteki i kluby nocne oraz baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, czy przeznaczonych dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych. Według rozporządzenia nie będzie można też w tym terminie prowadzić działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

Wciąż obowiązują ograniczenia dotyczące zakazu przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00. Dodatkowo, ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. W kościołach znajdować może się maksymalnie 1 os./15m2, a w zgromadzeniach udział wziąć może maksymalnie 5 osób. Wciąż zakazuje się organizacji wesel, komunii i konsolacji. Zamknięte pozostają siłownie, kluby fitness i aquaparki. W sklepach obowiązuje ograniczenie max. 1 os./15m2. Godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00. Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

inf. PAP

Polska

Polska - najnowsze informacje