sobota, 12 kwietnia 2025 10:08, aktualizacja 9 godzin temu

Ruszył Jarmark Wielkanocny w Krakowie. Koncerty i święto rękodzieła

Autor Krystian Kwiecień
Ruszył Jarmark Wielkanocny w Krakowie. Koncerty i święto rękodzieła

Organizatorami wydarzenia są Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz firma ARTIM, które od lat dbają o wysoki poziom tego świątecznego wydarzenia, łączącego tradycję z nowoczesnością.

W tym roku szczególną uwagę w dekoracji Jarmarku poświęcono tradycyjnym drzewkom emausowym. Te unikatowe ozdoby, przyozdobione ręcznie wykonanymi ptakami z drewna, nawiązują do dawnych, przedchrześcijańskich obrzędów i symboliki odradzającego się życia.

Zgodnie z wierzeniami, dusze zmarłych powracały na ziemię pod postacią ptaków, szukając schronienia w koronach drzew. Drzewka te, składające się niegdyś z gniazd z pisklętami lub pojedynczymi ptakami na ozdobionych listkami kijach, miały wyrażać budzenie się przyrody po zimie. Dekoracje te będą widoczne w przestrzeni całego Jarmarku, tworząc unikalny wiosenny klimat.

  • Zobacz też:
Szokujące ceny na jarmarku wielkanocnym “To nie Kraków dla mieszkańców, tylko dla turystów”
W Krakowie oficjalnie ruszył jarmark wielkanocny — Wielu lokalnych twórców po prostu nie stać na udział — komentuje Łukasz Gibała, radny miasta.

Rzemiosło i rękodzieło z Polski i zagranicy

Na terenie Jarmarku pojawi się około 95 drewnianych kiosków handlowych. Wystawcy zaprezentują szeroką ofertę wyrobów świątecznych i rękodzielniczych. Wśród nich znajdą się stroiki wielkanocne, ręcznie malowane pisanki, palmy, haftowane serwetki, porcelana, koszyki i ekologiczne ozdoby z drewna.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się również unikalne produkty regionalne, takie jak biżuteria z bursztynu, kierpce, haftowane koszule, czy wyroby z Nepalu. W tym roku swoją ofertę zaprezentują również wystawcy z zagranicy, m.in. z Litwy, Ukrainy, Węgier i Słowacji, co wzbogaci jarmark o elementy kultury i rzemiosła naszych sąsiadów.

Sztuka ludowa i prezentacje regionalne

W niedzielę, 13 kwietnia od godziny 10:00, swoje wyroby zaprezentują Twórcy Ludowi. Wśród proponowanych wyrobów znajdą się ludowe stroje, koronki, hafty, biżuteria szydełkowa, rzeźby, a także zabawki i ozdoby świąteczne. Tego dnia odbędzie się również kolorowy pochód z palmami wielkanocnymi, zakończony poświęceniem pod Kościołem św. Wojciecha i występami zespołów folklorystycznych na estradzie.

W ramach Jarmarku przewidziano miejsce na bezpłatne stoisko promujące Miasto Partnerskie – Kijów, jako wyraz solidarności z Ukrainą. Ponadto specjalne miejsca targowe zostaną udostępnione organizacjom charytatywnym, takim jak Polski Związek Głuchych, Stowarzyszenie „Klika” czy Fundacja Heleny i Tadeusza Augustyn. Dochód ze sprzedaży ich produktów i ozdób wielkanocnych będzie wsparciem dla działalności tych instytucji.

Tradycje kulinarne i smaki regionów

Jarmark Wielkanocny to także prawdziwa uczta dla zmysłów. W ofercie punktów gastronomicznych znajdą się tradycyjne polskie dania, takie jak pierogi przyrządzane według staropolskich receptur, żurek, barszcz czerwony, grochówka, kwaśnica, czosnkowa czy dyniowa.

Nie zabraknie także pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem, zapiekanek krakowskich, maczanki, kiełbas i serów góralskich, słodyczy tureckich, miodów i wypieków domowych. Szczególnie atrakcyjne będą produkty sezonowe związane ze świętami wielkanocnymi, jak mazurki, baby piaskowe czy jaja faszerowane.

Rzemiosło artystyczne na żywo

Tradycyjnie już na Jarmarku będzie można odwiedzić kuźnię, w której odbędą się pokazy kowalstwa. Dzieci i dorośli będą mogli zakupić wykutą podkówkę ze swoim imieniem. Wśród atrakcji znajdzie się również stanowisko Poczty Polskiej, oferujące możliwość zakupu i wysyłki kartek wielkanocnych ze specjalnym, okolicznościowym stemplem.

Wielkanocne wydarzenia artystyczne

W sobotę, 12 kwietnia o godzinie 12:00 nastąpi uroczyste otwarcie Jarmarku Wielkanocnego, poprzedzone występem Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. W tym dniu na estradzie pojawią się także inne zespoły folklorystyczne, a Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentują potrawy wielkanocne na specjalnie przygotowanych stołach. Każdy będzie mógł ich skosztować lub zakupić na wynos.

W niedzielę, 13 kwietnia odbędzie się konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną. Zgłoszenia będą przyjmowane w godzinach 10:00–13:00, a ogłoszenie wyników nastąpi o 13:30. Konkurs będzie oceniany w dwóch kategoriach – indywidualnej i szkolno-warsztatowej, a regulaminy dostępne są na stronie internetowej organizatorów.

Wielkanocne święcenie koszyczków

W sobotę, 19 kwietnia, o godzinie 12:00 odbędzie się tradycyjne święcenie koszyczków wielkanocnych. Wcześniej, o 11:45, mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli spróbować potraw wielkanocnych przygotowanych przez lokalne firmy.

Natomiast w Lany Poniedziałek, 21 kwietnia o godzinie 14:00, na krakowskim Rynku pojawi się Siuda Baba – postać z małopolskiego folkloru, która według tradycji szuka swojej następczyni. Towarzyszyć jej będzie barwny korowód i spora dawka śmiechu.

  • Zobacz też:
Wielkanocna atrakcja na Zwierzyńcu. Przed nami Jarmark odpustowy
Krakowskie Forum Kultury zaprasza mieszkańców i turystów na tradycyjny odpust Emaus, który odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia.

Jarmark odbędzie się w dniach od 10 do 21 kwietnia na płycie Rynku Głównego w Krakowie, od strony Wieży Ratuszowej.

Praktyczna wiedza

Jarmark będzie czynny codziennie, a na wszystkich stoiskach znajdą się tabliczki z kodami QR odsyłającymi do strony internetowej wydarzenia oraz profili w mediach społecznościowych.

Dodatkowe informacje można uzyskać w sekretariacie firmy ARTIM pod numerem telefonu 12 421 67 12 (w godzinach 8:00–16:00) oraz na stronach internetowych www.kiermasze.com.pl i www.kongregacja.pl.

Fot: Pixabay / Zdjęcie ilustracyjne

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka